Vánoce na talíři? Ve Francii hlavně tradiční krmě
14.12.2009 15:03
Většina se drží toho, na co je zvyklá odmalička, a málokdo hodlá se tradiční hodnoty jakkoli měnit. Zachovány tak zůstanou zejména základní ingredience - například foie gras, tedy paštika z kachních nebo husích jater jako předkrm, a tradiční šampaňské by snad neměly chybět na žádné sváteční tabuli.
Podle Sophie Dudemainové, která vydala knihu o pečení koláčů, jsou Vánoce příležitostí využít veškerého svého talentu, ať už jde o sestavení menu či o vymyšlení příslušné dekorace v hodovní místnosti k nastolení té pravé atmosféry.
ČTĚTE TAKÉ: Co mají rádi ve Francii: buche de Noël
"Zůstávám věrná tradičním pokrmům: foie gras, krůta nebo kapoun, kaštanové nebo houbové frikasé a na závěr sladká roláda nebo norská omeleta," svěřila se Dudemainová časopisu Cuisine Actuelle. "Toho dne, kdy můj otec chtěl provést inovaci a připravit rybu s kokosovým ořechem, celá rodina se tvářila jako o pohřbu," dodala.
Koláčky na stromě
Podle Dudemainové nesmí být nouze o lahůdky ani například ve výzdobě vánočních stromků, na které se zálibou sobě vlastní zavěšuje koláčky na tenké niti. Mezi dárky pro příbuzné propašovává tradičně pochoutky jako mandlový krém v ozdobné skleničce s receptem na novoroční placku, do které se ukrývá penízek pro štěstí.
To Christine Ferberová, kterou velká část Francie zná díky jejím luxusním marmeládám, tradičně osmaží svatojakubské hřebenatky na česneku a bylinkách, doplní o kohouta nadívaného foie gras, šalotku a chleba. Nechybí mascarpone a jako dezert chlazená směs z ananasu, pomerančů, mandarinek a citronů. Ke kávě nabízí sladkou kaštanovou nebo rumovou roládu.
ČTĚTE TAKÉ: Kachna na sto způsobů
Své nejbližší přitom neopomine obdarovat marmeládami z nakládaných pomerančů, fíků a meruněk pečlivě smíchaných s kořením, například na bázi anděliky, kardamomu, anýzu nebo dalšího sušeného ovoce.
S krůtou na pekáč
Pro Frédéricke Grasserovou Herméovou, vyhlášenou designérku kulinářských delikates, je vánoční hostina vynikající příležitostí pro drobné, leč efektní zásahy do tradiční nabídky, které dodávají svátečnímu menu nový a svěží nádech.
Jestliže není s to se vzdát pořádné krůty na pekáči, pak jí ale místo kaštanové nádivky raději prošpikuje kůži máslem, aby byla v konečném výsledku co nejjemnější. Maso se peče v relativně nízké teplotě po celý den, takže má dostatek času dosáhnout kýženého stavu rovnoměrně uvnitř i na povrchu. Když k tomu dodá kaši z jemných brambor nebo tykví, pak je to prý jedna báseň.
ČTĚTE TAKÉ: Cukroví, které voní u sousedů
Na Silvestra ráda nechává téct šampaňské proudem a pojídá při tom kaviár. Dokáže si ovšem představit i "skromnější" jídlo v podobě tatarského bifteku z lososa nebo směsi z japonských chaluh, to vše zalité nějakým sklepním vínem.
Chutnat budou i šneci
Provozovatelka restaurace Cour de Ferme v provensálském Lourmarinu Reine Sammutová sice pochází z Vogéz, ale při přípravě vánoční tabule se drží jižanského stylu. Předkrm tvoří tresčí pomazánka s celerem, následují mušle na strouhané tykvi nebo karamelizovaný uhoř, celerová remuláda s lanýži, případně šneci na česneku.
Tresčí maso je nicméně základem každého hlavního chodu.Velmi ráda k tomu upeče fougasse, tedy typický aromatizovaný provensálský chleba, po kterém se hodí jablečný, hruškový nebo kdoulový kompot. Každý rok také upeče tuny sladkých sušenek, nad kterými se vznáší vůně z kůry mandarinek.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.