Od koření po nápoje
Veletrh v Bangkoku předvádí tisíce chutí Thajska
29.05.2018 20:00
Thajsko je zemí nepřeberného množství chutí, vůní a nekonečné kulinářské kreativity. Tuto pověst se snaží upevnit i potravinářským veletrhem Thaifex - World of Food Asia, jehož 15. ročník v úterý začal v metropoli Bangkoku. Největší akci svého druhu v jihovýchodní Asii ve veletržním areálu zahájil thajský vicepremiér Somkid Džatusripitak. Na prvního českého vystavovatele prestižní přehlídka chutí a vůní zatím čeká.
"Chceme zvyšovat hodnotu a kvalitu našich potravinářských výrobků," řekl vládní činitel v zahajovacím proslovu a zdůraznil, že thajské potraviny by měly uspokojit nejen místní potřeby, ale jsou také ideálním exportním zbožím. Už nyní je Thajsko podle něj největším vývozcem potravinářských výrobků v regionu a letos má objem tohoto exportu dosáhnout 27,4 miliardy dolarů (více než 613 miliard korun).
Džatusripitak poznamenal, že do země každoročně zavítá na 45 milionů turistů a ti pak šíří skvělou pověst zdejší kuchyně po celém světě. "Thajské jídlo je už teď známé po celém světe," poznamenal Džatusripitak. Ani potravinářský průmysl však nesmí usnout na vavřínech. Podle vicepremiéra skýtá prostor pro výrobky s vyšší přidanou hodnotou; zároveň je v tomto odvětví nutné zdůrazňovat regionální specifika a využít ho k propagaci jednotlivých oblastí Thajska.
Thaifex rozhodně nepatří mezi nudné veletrhy. Téměř u všech 2500 vystavovatelů ze čtyřiceti zemí lze ochutnávat, co hrdlo ráčí. Zastoupeno je vše od koření, které je nezbytnou součástí většiny asijských jídel, přes masné výrobky a mořské plody až po nejrůznější nápoje, většinou nealkoholické, jako třeba v Thajsku tolik oblíbené kokosové mléko. Jedna ze speciálních sekcí je zaměřena pouze na rýži, která je základní potravinou pro téměř polovinu světové populace. Jsou zde i sekce zaměřené na sladkosti, ovoce a zeleninu, čaj a kávu a potravinářské technologie. Na veletrhu se představují také kuchařské školy a konají se kulinářské soutěže.
Thaifex je ale především největším setkáním obchodníků v potravinářské branži ze států ze Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN). I když drtivě převažují domácí vystavovatelé, početné zastoupení tu mají výrobci z Číny a dalších asijských zemí a také z Turecka či Argentiny, která je letos hlavní hostující zemí.
Na pětidenním veletrhu, který podle odhadů navštíví 60 tisíc lidí, zatím chybějí čeští vystavovatelé. Jsou tam přitom firmy třeba z Belgie, Itálie a Polska.
"Dalo by se říct, že Česká republika je čistý dovozce potravin a zemědělských produktů z Thajska. Dováží se zejména rýže, konzervovaný tuňák, konzervované ananasy, ze speciálnějších produktů pak tapioka a škrob z tapioky," řekla zástupkyně thajské obchodní kanceláře v Praze Markéta Dvořáková. "Opačným směrem se ve velmi malém množství vyváží sušené mléko. Dříve to bylo v mnohem větším objemu, ale bohužel Thajsko má ochranná cla a hlavním dodavatelem sušeného mléka je nyní Austrálie," dodala Dvořáková.
Prostor podle Dvořákové ale mají v Thajsku i přes celní bariéry čeští výrobci piva či vína. Základy už podle ní byly položeny - nejpopulárnější thajské pivo Singha se vyrábí z žateckého chmele.
V současnosti vzájemnému obchodu dominují z české strany strojírenské výrobky, zatímco asi tři čtvrtiny thajského exportu do České republiky tvoří sofistikované výrobky a elektronické součásti a autodíly. Obchodní bilance je přitom velmi nevyvážená. Objem zboží proudícího z Thajska do Česka je přibližně desetinásobný, než je tomu naopak.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.