Naštvaní zákazníci
Venezuelští milovníci hranolků truchlí. Nejsou brambory
07.01.2015 17:30
Strávníci ve stovce venezuelských restaurací amerického řetězce s rychlým občerstvením McDonald's truchlí nad zmizením jedné ze základních položek jídelníčku z nabídky: smažených hranolek.
Brambory momentálně nejsou ve Venezuele k dostání, prý vzhledem k přísné kontrole socialistické vlády nad valutami, což vedlo k přiškrcení dovozu. Místní kuchaři se snaží nahradit hranolky salátem, anebo kukuřičnými plackami či smaženou jukou, ale milovníci hranolků nad novými chutěmi nejásají a tváří se spíše rozpačitě.
"Hamburgery nejdou dohromady s kukuřičnými plackami a salát jsem si vzala, ale vůbec mi nechutná," naříká sedmadvacetiletá studentka Indira Silvaová v jídelně ve východní čtvrti Caracasu. "Nevrátím se, dokud nebudou hranolky," vyhrožuje.
Dvě pokladní ve dvou různých jídelnách shodně tvrdí, že hranolky zmizely před dvěma týdny a následně poklesl zájem klientů. Dovozu hranolek prý brání nedostatek tvrdé měny.
Firma Arcos Dorados S.A., která je hlavním operátorem restaurací McDonald's v Latinské Americe, ponechala podle agentury Reuters bez odpovědi dotazy, zda situaci zavinil komplikovaný systém směny valut uplatňovaný ve Venezuele.
"V současnosti máme dočasný problém s distribucí, který se snažíme vyřešit," uvedla argentinská mluvčí firmy Sonia Ruselerová. Hranolky prodávané v Latinské Americe se podle ní dovážejí z Argentiny, Kanady či Spojených států.
McDonald's přičítá problém vleklému sporu s přístavními dělníky na západním pobřeží USA, který si před časem vynutil zavedení přídělů na hranolky v Japonsku. Ale mluvčí Ruselerová neobjasnila, proč tedy stejnou potíž kromě Venezuely nepocítily země v jejím sousedství.
A expert John Toaspern z marketingové organizace US Potato Board tvrdí, že venezuelský dovoz hranolek se zhroutil dávno před vyhrocením sporu s přístavními dělníky. Za deset měsíců loňského roku Venezuela dovezla jen 14 procent zmrazených hranolek od hlavního dodavatele McDonald's ze státu Washington oproti předchozímu roku. Podle analytičky Alixy Sharkeyové mají potíže s hranolky ve Venezuele zřejmě jen velmi málo do činění se spory v přístavech, ale spíše s velmi špatnou hospodářskou situací země.
Venezuelané, otrávení poměry, svalují vinu na tvrdou měnovou kontrolu, zavedenou vládou před více než deseti lety ve snaze zabránit odlivu kapitálu ze země.
Tato kontrola ale vedla k rozmachu černého trhu s valutami. Ve výsledku má Venezuela nejdražší dětské jídlo Happy Meal v McDonald's na světě za 27 dolarů (asi 630 korun) podle oficiálního kurzu, anebo současně nejlevnější, jen za 90 centů (asi 21 korun) podle kurzu veksláků z černého trhu.
Na výpadky v dodávkách zboží si Venezuelané už zvykli odpovídat reptáním proti vládě.
"Hranolky jsou rozhodně z dovozu, ale nejsou dolary, aby je mohli dovézt," usoudila Patricia, jejíž vnučka si odběhla hrát, jakmile se dozvěděla, že hranolky nebudou. "Když jsme sem přišli před měsícem, tak se tu najedla, protože měli hranolky," smutně dodala Patricia, která si nepřála prozradit své příjmení.
"Zdejší situace, to je naprostý debakl," láteřila Maria Guerreirová poté, co s rodinou nahlédla do restaurace a zjistila, že se podávají pouze hranolky z juky. Její dvouletá dcerka, která se těšila na Happy Meal, se nebude cpát škrobem z hlíz, prohlásila.
Konkurenční řetězec Burger King prostřednictvím sociálních médií dal Venezuelanům na vědomí, že se vyskytují jídelny, které hranolky stále nabízejí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.