Vězňům v Singapuru pomáhají s návratem <span>lekce vaření </span>

Relax
28. 5. 2009 08:07
Vězni se učí vařit kuřecí roládu i francouzský dezert creme brulée.
Vězni se učí vařit kuřecí roládu i francouzský dezert creme brulée.
Vězni se učí vařit kuřecí roládu i francouzský dezert creme brulée.Lososový tatarák, kuřecí roláda nebo pověstný creme brulée nejsou v žádném případě standardní vězeňskou stravou. Byly to ale pokrmy, které vykouzlili někteří vězni v Singapuru v rámci projektu, který jim má usnadnit návrat do společnosti po propuštění z výkonu trestu, píše agentura Reuters.    

V převážně konzervativním Singapuru vychází každoročně z vězení a středisek pro odvykání drogám na 10 000 lidí. Pro mnohé z nich je velmi těžké najít zaměstnání a čelit společenskému tlaku, který omezuje jejich snahy znovu se začlenit do společnosti.     Tento týden 12 finalistů soutěže z několika vězeňských zařízení vyměnilo vězeňské úbory za bílá kuchařské úbory a poměřili navzájem svoje kulinářské schopnosti. Měli za úkol vytvořit menu o třech chodech s jarní tematikou. Soutěži předcházelo třítýdenní kuchařské školení 40 vězňů.    

"Není to jen přehlídka zručnosti a talentu vězňů, je to platforma, která jim umožní získat určitou profesní dovednost, která bude použitelná v životě," řekl zástupce ředitele vězeňské správy v Singapuru Ng Gee Tiong. Většina vězňů a vězeňkyň účastnících se soutěže se do vězení dostala za krádeže nebo za držení drog.   

Největší potíž? Nedostatek surovin


Porotci i soutěžící se shodli v tom, že nejtěžší bylo vypořádat se s omezeným výběrem ingrediencí. Ale právě tato omezení dala vězňům příležitost samostatně přemýšlet a vymýšlet, což šéfkuchaři musejí dělat velmi často. "Objevilo se tady hodně talentů," řekl šéfkuchař Catan Tan, který měl skupinu vězňů při školení na starost. Mezi jejich skvělé nápady patří třeba forma ve tvaru srdce, kterou vyrobili z hliníkové fólie.

Vězni zvládli připravit třeba tatarák z lososa. (Ilustrační foto)Z bezpečnostních důvodů museli vězni dodržovat přísná pravidla. To znamená, že většina kuchyňského nářadí, nejen třeba sekáčky a nože, ale i škrabky na zeleninu, byla přivázána ke kuchyňskému stolu. "Ingredience byly skutečně jen ty základní. Bylo to docela těžké, protože když vaříte, potřebujete hodně surovin, a když vám jedna chybí, může se výsledná chuť lišit od toho, co jste měli původně v úmyslu," řekl bývalý šéfkuchař, který odmítl sdělit své jméno a který je ve vězení za zpronevěru.    

Vítězové soutěže, kteří byli hodnoceni podle řady kritérií, počínaje schopností pracovat v týmu až po výslednou chuť jídla, dostali nejen finanční odměnu, ale také příležitost uvařit pro svoje blízké a poobědvat s nimi. Organizátoři soutěže doufají, že to přispěje k upevnění jejich rodinných vztahů.

Foto: Profimedia
Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ