Ořezat co nejlépe a zároveň co nejrychleji stanovený počet keřů. V tom soutěžili účastníci dnešního mistrovství ČR v řezu révy vinné. Již 9. ročník klání, které hostilo vinařství Sonberk, vyhrál v Jaroslav Michna z Čejkovic a mezi juniory zvítězil Jaroslav Polehňa. Oba vítězové získali od poroty plný počet bodů a o jejich vítězství tedy rozhodoval čas. Jaroslav Michna zvládl svůj úsek za 7 minut a 6 vteřin.
Letošní soutěže se zúčastnilo přes 50 vinařů. Vedle hlavní kategorie ELITE soutěžili i studenti odborných škol do 26 let. "Ti se letos ukázali velmi dobře a doufám, že u vína zůstanou a budou náš obor dobře rozvíjet," uvedl organizátor Jan Stávek, majitel vinařství Sonberk. Soutěži letos přálo i slunečné počasí.
Kvalitní řez je velmi důležitý: "Je to základ pro dobrou architekturu keře pro příští roky, posiluje kvalitu úrody a udržuje rostlinu v kondici. Zároveň prodlužuje život vinice," sdělil Stávek on-line deníku TÝDEN.CZ. Réva je popínavá liána, která roste stále vzhůru. Šikovný vinař potřebuje praxi, teoretickou průpravu a nějaký čas také dohled zkušeného vinaře.
Hodnotitelé letos dbali více na samotný řez než na čas a posuzovali, zda byl zvolený řez tím nejvýhodnějším. Při vzniku soutěže šlo původně o recesictickou akci, vyvinulo se z ní však odborné klání. Vždyť před dvěma lety triumfoval na mezinárodním mistrovství ve Francii vítěz juniorské kategorie Stanislav Škrobák.
Jedním z důvodů, proč bylo mistrovství uspořádáno právě na Sonberku, je i snaha ukázat veřejnosti, jak náročná je práce na vinohradu. Vinaři musí většinu zvládnout ručně, přičemž na vinohradu Sonberk je přes 40 hektarů vinic. "Základ špičkového kvalitativního vinařství leží v poloze, v půdě, v vinici, v odrůdě a hlavně v péči o keř a následně o hrozny," vysvětlila obchodní a marketingová ředitelka vinařství Vladimíra Mrázová.
Řez vinné révy |
Zastřihování vinné révy reguluje její plodnost. Plody jsou kvalitní, není-li jich na keři příliš mnoho. Vinná réva by se měla stříhat brzy na jaře, klidně ještě v únoru. Později, když už je tepleji, začíná v révě proudit míza, které by z řezu vytékala a rostlině posléze chyběla. Réva se probouzí již za teplot kolem 10 stupňů, musí se tedy prořezávat za chladnějšího počasí. Prořezává-li se ale v příliš nízkých teplotách, její kmínek může popraskat a vyschnout.
|