Češi přicházejí portugalskému vínu na chuť. Dovoz do ČR roste

Relax
22. 3. 2017 15:30
Sudy s portským vínem Sandeman.
Sudy s portským vínem Sandeman.

Dovoz tichých vín do Česka z Portugalska roste v posledních letech o 20 procent ročně. Loni se ho dovezlo za 67,5 milionu korun, uvádějí data Českého statistického úřadu. V roce 2015 ho bylo za 56,4 milionu, o rok dříve za zhruba 47 milionů korun. Stále je ho tak zhruba necelá desetina oproti vínu a moštu ze sousedního Španělska, kterého se loni do ČR dovezlo za skoro 600 milionů korun.

Potenciál pro další růst v hodnotách kolem 15 procent ročně je, řekl při příležitosti začátku fungování Česko-portugalské obchodní komory za importní společnost Likor Josef Kubíček. Podle portugalské velvyslankyně v Praze Marii Manuely Francové je problémem při propagaci portugalského jídla a pití v Česku nedostatek surovin i kuchařů.

Například v Praze, potažmo v Česku, nelze prakticky najít portugalskou restauraci s teplou kuchyní, výjimkou je Oliveira na pražských Vinohradech. I tato restaurace ale nazývá na svém jídelním lístku portugalská jídla "tapas", což je španělský výraz pro malé občerstvení, aby nalákala hosty, neboť portugalskému pojmenování by Češi nerozuměli.

V českých supermarketech je často k dostání značka Old Porter, což je ale španělské víno."Prvním krokem je prodej například olivového oleje nebo vína v supermarketech. Když portugalské výrobky lidé neznají, tak si je nekoupí," řekla velvyslankyně. Známé je podle ní portské víno, tedy dolihovaný (fortifikovaný) vinný nápoj pocházející z vinic podél údolí portugalské řeky Douro, nikoliv tiché víno. V ČR je pak v supermarketech často k dostání značka Old Porter, což ale portské víno není, protože pochází ze Španělska.

Podle Kubíčka je v Česku větší zájem o portugalská červená vína, u portského pak o styl ruby. Zajímavostí pak může být takzvané zelené víno, portugalsky "vinho verda" ze severozápadu země. "Víno má lehké perlení a nižší obsah alkoholu od 8,5 do 12,5 procenta. Sklízí se z větší výšky až ze čtyř nebo pěti metrů a o 14 dní dříve, než je jinak běžné," uvedl Kubíček.

Česko-portugalská obchodní komora má pomáhat v navazování investičních i poradenských příležitostí mezi oběma státy, v ČR za ní stojí předseda Bořivoj Líbal z mezinárodní advokátní kanceláře PwC Legal. Místopředsedou komory je Pedro Rocha Gonçalves, finanční ředitel stavební společnosti Mota-Engil Central Europe ČR. Komora nemá prakticky žádné členy, chce je teprve nabírat.

Podle údajů ministerstva zemědělství stálo loni Portugalsko z hlediska agrárního dovozu do ČR s obchodem za 806 milionů korun na 28. místě za Ukrajinou a před Švýcarskem.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda, Autor/Depositphotos , toucanet

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ