Francie se oblékla do barev beaujolais, Japonci šílí
15.11.2007 20:00
Francie se dnes oděla do barev nového beaujolais, jehož první láhve se otevřely po půlnoci, v první minutě třetího listopadového čtvrtku, jak velí tradice. Zákazníky na ně lákají specializované prodejny s vínem,
běžné obchody, bistra, restaurace i lahůdkářství.
Největší sláva byla o půlnoci v "historické metropoli" beaujolais, městečku Beaujeu poblíž Lyonu, které je střediskem oblasti jeho výroby. Spolu se 2000 jeho stálými obyvateli tam nové beaujolais navzdory mrazivému počasí vítalo na 10 tisíc lidí ze všech koutů světa. S ohledem na velkou popularitu tohoto mladého vína v Japonsku slavnost dokonce v přímém přenosu vysílala japonská televizní společnost NHK.
V Paříži a dalších francouzských městech nelze tradiční formulku "nové beaujolais dorazilo" přehlédnout. Je za výlohami obchodů a bister, v některých restauracích je cedulka s ní na každém stole. Na popularitě nového beaujolais se chtějí v žertovném duchu svézt i jiní. V jednom obchodě lahůdkářského řetězce U růžového prasátka tak lze vedle "nové beaujolais dorazilo" vidět také "nové kyselé zelí dorazilo".
Přinejmenším v Paříži se ale nedá říct, že by v obchodech s vínem, které si na výzdobě daly zvlášť záležet, byla kvůli novému beaujolais nějaká tlačenice. Letošní ročník je ale označován za velmi dobrý. Na trh ve Francii a ve světě se ho dostalo padesát milionů lahví, z tohoto 400 tisíc v provedení rosé, což je premiéra.K největším konzumentům beaujolais patří Japonci, kteří si ho velmi oblíbili. Podle britského listu The Daily Telegraph ho vypijí 11,5 milionu lahví, téměř čtvrtinu produkce. Japonsko již dávno nahradilo Británii v pozici největšího exportního trhu tohoto nápoje. O jeho popularitě v zemi vycházejícího slunce svědčí i to, že část nově otevřených lázní Junesun ve městě Hakone dokonce nabízí Japoncům možnost vykoupat se ve vodě napuštěné skutečným novým beaujolais a minerály. Lázně mají i vlastního sommeliera. Už okřídlená věta "nové beaujolais dorazilo" je původně název knihy, kterou v 60. letech vydal spisovatel René Fallet. Kniha byla později zfilmována pod stejným názvem, který dnes toto víno "prodává" po celém světě.
Foto: Profimedia, AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.