
Popularita saké v japonské společnosti prostě už není to, co bývala, a místní výrobci se musejí spolehnout na rostoucí zájem o tento nápoj na druhé straně Tichého oceánu.
Podle údajů japonského ministerstva financí loni rekordně vzrostl vývoz saké na 11,3 milionu litrů. Třetina z toho putuje do Spojených států, pak následuje Tchaj-wan, Hongkong a také Čína, kam se vývoz mezi lety 2002 a 2006 zdvojnásobil na 426.000 litrů.
Přestože se saké těší značnému úspěchu v cizině, doma jeho popularita postupně upadá. Spotřeba rýžového vína, jež se běžně pije z malých kalíšků, plněných ze speciální keramické lahvičky, zahřáté v horké vodní lázni, dosáhla v Japonsku vrcholu v roce 1975, kdy zde byly vypity bezmála dvě miliardy litrů. Pak ale začala klesat až na nejnižší bod v roce 2006 se 700 miliony litrů. Před 30 lety představovalo v Japonsku saké čtvrtinu celkového prodeje alkoholických nápojů, dnes je to okolo sedmi procent.
Saké míří za hranice

Na neúspěch za oceánem si vývozci saké nemohou stěžovat. Jejich pití se prodává ve 45 amerických státech. Pro malé výrobce jako je Daimon neznamená dobytí amerického a asijského trhu zvýšení tržeb, jako spíše důležitou pomoc v boji o přežití jejich firmy. Daimon vyváží třetinu svého saké a nedávno prodal svou první krabici také do Ruska.
Saké si už dokonce získalo přízeň i u Francouzů, kteří mají pověst velmi náročných vinařů. Pařížský výrobce čokolády Jean-Paul Hévin například pokládá sladké saké za dokonalý doplněk k jeho sladkostem. Spotřeba saké v Evropě však stálé pokulhává za Spojenými státy. "V Evropě je zavedená dlouholetá tradice vína, v Americe ale nic podobného není," říká expert na saké John Gauntner. "Američané mají rádi víno, ale jelikož zde nemá velkou tradici, jsou otevřenější k novým trendům. Evropané vyzkoušejí saké a určitě jim zachutná, ale při další rundě si už raději objednají víno."
Od ryb k mléčným výrobkům

Daimon přesto doufá, že saké znovu stoupne v oblibě na místním trhu, a to hlavně díky rozpolceným Japoncům, kteří se ho rozhodnou znovu vyzkoušet, až uvidí, jak chutná lidem v Londýně, New Yorku, Moskvě nebo Pekingu. "Mladí lidé, co sem přijdou a ochutnají moje saké, říkají, že nevěděli, že může chutnat tak dobře. Mysleli si, že je to pití pro staré pány," říká. "Japoncům hodně záleží na tom, co si cizinci myslí o jejich zemi. Takže když uspějeme na americkém trhu, možná to se saké znovu zkusí."
Foto: Profimedia