Mladá vína prověří <span>armáda degustátorů</span>

Relax
7. 2. 2008 09:22
Na Vinum Juvenale prověří kvalitu 701 vín rekordní počet degustátorů.
Na Vinum Juvenale prověří kvalitu 701 vín rekordní počet degustátorů.

Odborná komise bude vína degustovat 11. února.V mezinárodní soutěži mladých vín Vinum Juvenale 2007 se letos utká 701 vzorků od 115 vinařů. Kromě pěstitelů z Čech a Moravy přihlásili produkty z loňské sklizně hroznů také vinaři ze Slovinska a jižní Ameriky.

Na soupisce převažují bílá vína, v drtivé většině jde o pozdní sběry a výběry z hroznů, řekl ředitel soutěže Miroslav Karbula. Odborná komise bude vína degustovat 11. února, výsledky pak vyhlásí o devět dní později.

Přihlášené vzorky bude hodnotit rekordně velká komise degustátorů. Zatímco vloni hodnotilo 720 vzorků kolem 80 odborníků, letos jich bude 125, jeden z nich přijede ze Slovinska. Vítěz bude vyhlášen ve středu 20. února v brněnském Interhotelu Voroněž.

Loňským šampionem soutěže mladých vín se stalo Veltlínské zelené pozdní sběr od Vinařství Málek z Popic na Břeclavsku. Cenu za nejlepší kolekci vín získal vinař Tomáš Krist z Milotic na Hodonínsku. Do stejných rukou putovala také cena za nejlepší červené víno, kterým se stal Alibernet pozdní sběr.

Na soupisce převažují bílá vína, v drtivé většině jde o pozdní sběry.Nejvíce zastoupenými odrůdami jsou Sauvignon a Chardonnay. "Mezi červenými víny je to zase Modrý Portugal a Dornfelder," dodal Karbula. V soutěžní kolekci převažují kvalitnější vína, podle Karbuly tvoří pozdní sběry a výběry z hroznů až čtyři pětiny všech vzorků.

Loňská úroda? Pikantní a voňavá

Loňská sklizeň hroznů byla podle statistik velmi dobrá, výnos na hektar se pohyboval nad desetiletým průměrem. Kvalita vín je ale oblast od oblasti proměnlivá, v závislosti na tom, jak vinaři regulovali množství hroznů, které vinice po mírné zimě nesadily. Mladá vína z loňského ročníku jsou aromatická a lehce pikantní.

V polovině 90. let zaujímaly vinice zhruba 11 500 hektarů. Letos už kolem 19 200 hektarů. Čeští vinaři totiž před vstupem do EU, která výsadbu nových vinic omezuje, s podporou státu rozšířili plochy vinic zhruba o 7000 hektarů. Domácí produkce vína tak po dozrání nových vinic vzroste ze současných 570 tisíc hektolitrů ročně v průběhu několika let až na 700 až 800 tisíc hektolitrů ročně.

Vínu se v Česku daří, jeho spotřeba v posledních letech stoupá. Zatímco v roce 1993 byla průměrně 12 litrů vína na osobu ročně, nyní se pohybuje kolem 17 litrů. I tak ale Česko zaostává za Evropou, kde se průměr pohybuje od 25 do 32 litrů.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ