<span>Nové trendy:</span> víno v plechovkách a syntetické zátky

Relax
5. 10. 2007 12:12
Autor nové syntetické zátky s otvorem profesor Roberto Zironi.
Autor nové syntetické zátky s otvorem profesor Roberto Zironi.

Dosavadní tabu padají. Horkou novinkou je víno v plechu.Revolucí ve sklenici nazývají francouzští vinaři nové trendy,
které se prosazují ve výrobě a konzumaci vína. Žádanější začala být vína s ovocnou příchutí, víno už se prodává i v plechovkách a novátorství postihlo také etikety. Někteří italští vinaři se zase zhlédli v nové syntetické zátce s otvorem, která umožňuje řízené okysličování vína v lahvi.

Děravá zátka v lahvi vína obvykle nevěstí nic dobrého, ale italští vinaři doufají, že nová syntetická zátka s důmyslným otvorem jim pomůže zbavit se nepříjemných vlastností přírodního korku a umožní vínu v láhvi dále zrát.

Revoluce mezi uzávěry vína - děravá zátka Korked."Spotřebitelé dnes už nechtějí riskovat, že jim víno v lahvi uzavřené přírodním korkem přinese nepříjemné překvapení, jako je pachuť po korku nebo prosakování vína," řekl Luca Patricelli, vinař ze střední Itálie.

Přeorientoval se proto na nové syntetické zátky nazvané Korked, které mají uvnitř podélný otvor zakrytý propustnou membránou. Tyto zátky umožňují vínu dýchat i v lahvi. Vyřešily problém původních umělohmotných zátek, které lahev doslova zapečetily, nedovolily kyslíku pronikat dovnitř, a víno tak nemohlo po stočení dále zrát. Zátka Korked nahrazuje vlastnost přírodního korku, ale eliminuje jeho nevýhody.

Autor nové syntetické zátky s otvorem Roberto Zironi, profesor na univerzitě v severoitalském Udine, řekl, že svým vynálezem reagoval na zhoršování kvality zátek z přírodního korku. "Vinný trh se obrovsky rozšířil po celém světě a dnes vinaři používají pětkrát více zátek než před dvaceti lety," vysvětlil. "Výroba zátek s tím nedokázala udržet krok a důsledkem je, že kvalita šla dolů a projevují se stále častěji defekty."

Pokud není vinař ochoten věnovat dost peněz na nákup kvalitních zátek, podle Zironiho riskuje, že víno pokazí nepříjemná pachuť. Konečná fáze, tedy stáčení vína, může zničit veškeré úsilí vynaložené na výrobu dobrého moku.

Autor nové syntetické zátky s otvorem profesor Roberto Zironi.Jediné, co vynálezci vadí, je, že neví, jak může umělohmotná zátka reagovat po delší době. "Zatímco přírodní korek byl používán více než 200 let, Korked jsme začali laboratorně testovat teprve před pěti lety," řekl Zironi. "Nemohu garantovat, jak bude vypadat za dvacet let."

V červnu ovládly největší světový salon vín a destilátů Vinexpo v Bordeaux požadavky na víno s ovocnou příchutí. Žádali ho vinaři ze všech koutů světa, naopak vína s dřevitou kořenitostí a výraznými tříslovinami zaznamenala ústup. "Je to ale tendence už posledních čtyř pěti let," říká Nathalie Miaraová, která odpovídá za export vína v MT Vins v Bordeaux.

Revoluce nastala nejen ve změně chutí, ale také v balení vína. Dosavadní tabu padají. Po lahvích zavřených šroubovacími uzávěry a plastikovými zátkami dávají malí producenti i velkoobchodníci na trh vína v plechovkách nebo papírových krabicích. Používají také etikety, které porušují obvyklá pravidla. Jsou modernější, zábavnější a víno se podle nich lépe rozezná.

Bruno Aouanes, malý vinař z oblasti Bordeaux, patří k těm, kdo dokázali včas vystihnout trendy na trhu. Jako první začal prodávat víno v plechovkách. Na první pohled se může zdát tato myšlenka podivná v zemi, kde zvuk zátky otevíraného vína je téměř kult. Aouanes si ale šel svou cestou a jeho bordeaux v plechovkách spotřebitelé rádi kupují.

"Napadlo mě to koncem roku 2004, když jsem připravoval víno pro restaurace rychlého stravování. Chtěl jsem najít originální způsob, aby se tento nápoj prodával jako sodovka nebo lahve s vodou. První sérii vína v plechovkách - 50 tisíc kusů s červeným a růžovým vínem - jsme rozvezli do barů a fastfoodů v oblasti Bordeaux," řekl Aouanes. Na veletrhu Vinexpo se o něj dovozci začali vehementně zajímat. Výsledek byl 75 tisíc plechovek s vínem prodaných během měsíce a půl.

Pro většinu Evropanů je muškát, vyznačující se voňavostí a květinovou příchutí, tím nejlahodnějším hroznem. Většina Američanů na rozdíl od nich nezná rozdíl mezi slovy muscat a muskrat (ondatra). V USA vládnou konvence a v Kalifornii, kde se vypěstuje 97 procent amerického stolního hroznového vína, dominují druhy Thompson a Flame, které jsou sladké, ale nevýrazné. Jsou však bez peciček a snášejí převoz na dlouhé vzdálenosti.

Nyní se ale na trhu začínají objevovat dva slibné druhy muškátů bez peciček a další chuťově bohatá odrůda bez peciček se kříží z hroznů pěstovaných na východním a západním pobřeží.

Nejvíce dostupná je odrůda Sweet Scarlet, která má oválné hrozny malinové barvy s křupavou dužninou a lehkou muškátovou vůní. Začala se pěstovat v roce 2004 a nyní probíhá první velká sklizeň. Na severovýchodě se prodává jako Red Muscato.

Pěstitelé na jihozápadě Idaha začali pěstovat další muškát bez peciček, do fialova zbarvenou odrůdu- Jupiter, které má vyvážený poměr kyselin a cukru.

Foto: 1x Profimedia, 2x archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Steel Hunters začíná novou sezónu a přidá zdarma Battle Pass

Relax
29. 4. 2025

Soutěž o vstupenky na muzikál Jakoubek

Relax
28. 4. 2025

Nová perspektiva: Návrhářka Kladošová vytvořila dílo inspirované speciální edicí zařízení VEEV ONE

Relax
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ