O <span>nové beaujolais</span> je v Praze jako tradičně zájem

Relax
15. 11. 2007 19:43
Kouzlo beaujolais spočívá v tradici, na kvalitu vína se tolik nehledí.
Kouzlo beaujolais spočívá v tradici, na kvalitu vína se tolik nehledí.

Kouzlo beaujolais spočívá v tradici, na kvalitu vína se tolik nehledí.Milovníci mladého vína dnes zamířili do vinoték, vináren, kaváren a restaurací, které svou nabídku oživily novým beaujolais. K ochutnání je v Praze široký výběr z různých vinařství země galského kohouta. Češi podle prodejců a restauratérů vnímají dnešní degustaci jako tradici.

"Zájem je velký. To víno má jakýsi spojující motiv. Pije se ve skupinách. Přisuzuje se mu veselost a svěžest. Na lidi působí pozitivně," řekl Vladimír Jáchym z pražské vinotéky Cellarius. Lidé podle něj chodí ochutnávat a zpravidla si domů odnesou více lahví. "Je to komerční tah. Pro vinaře je to příjemný finanční základ pro další sezonu. Nabízíme devět druhů beaujolais z renomovaných vinařství. Zájem je spíše o dražší vína," uvedl Jáchym.

Zájem o mladé víno mají Češi i cizinci. Podle obsluhy pražské restaurace Václavka ovšem Francouzi chtějí ochutnat mnohdy spíš česká vína a ptají se po Svatomartinském. Nápis "le Beaujolais nouveau est arrivé" (nové beaujolais dorazilo) ale na dveřích provozovny upozorňuje, že aktuální nabídka je z Francie. Za 78 korun si zájemci mohou dopřát dvě deci produktu z vinařství Domaine Noël Bulliat z města Morgon. Jde prý o víno vysoké kvality temné rubínové barvy s výraznou chutí.

Reklamní letáky popisují beaujolais jako "víno něžné, ovocné a pružné". Podle sommeliéra Milana Gojdy je ovšem oblíbené spíše pro tradici než pro kvalitu nápoje. "Lidé se někdy snaží hodnotit víno, ne událost. Jde tam ale spíš o to, že si zahrají na francouzskou atmosféru, vypijí mladé víno. Na stejném základě se v Česku pije Svatomartinské," řekl. Podle odborníka by se do nového beaujolais neměly vkládat "zbytečné naděje". "Musí se brát jen jako svátek. Člověk by si jej měl užít a nic víc," míní.

Upozornil, že u mladého vína je důležité, aby dozrálo k určitému datu. "Je z odrůdy Gamay. Nejde jej dělat z Cabernetu nebo Sauvignonu," vysvětlil. Beaujolais se již tradičně poprvé pije třetí čtvrtek v listopadu. Vypít by se mladé víno mělo do půl roku. "Pít se sice může i potom, avšak začne ztrácet svou svěžest. Není dělané pro archivaci, delší dobu ležení. Je pak takové fádní," vysvětlil Jáchym.

Podle Zuzany Houbové z pražského bistra Paris oceňují zákazníci na beaujolais zejména jeho ovocnou chuť. "Jsou tam cítit maliny, hrušky nebo rybíz. Je lehké a svěží," uvedla. Vybrat si mohou z pěti značek. Zájem je zejména o růžové, uvedla. Beaujolais prý může výborně doprovázet více pokrmů. K ochutnávce vinotéky nabízejí sýr a pečivo. Hodí se ale také k uzeninám, grilované rybě, bílému masu nebo k ovoci. "Žádné regule tam ale nejsou. Je to víno na posezení. Vnímat se má jako svátek," řekl Gojda.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Ideální tipy na cesty

Relax
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ