Objevte svět <span>Champagne</span>

Relax
17. 10. 2008 13:10
Šampaňské představuje přehlídka v Obecním domě v Praze.
Šampaňské představuje přehlídka v Obecním domě v Praze.

Domovina šampaňského, kraj Champagne.Jedinečný svět Champagne mohou objevovat lidé, kteří zamíří na druhý ročník největšího evropského champagne festivalu Grand Jour de Champagne Prague 2008.

Přehlídka zasvěcená perlivému moku začala ve čtvrtk 16. října v Obecním domě v Praze a potrvá do soboty 18. října. Návštěvníci se během této doby mohou seznámit nejen s rozsáhlou přehlídkou prestižních výrobců champagne, ale také s nejrůznějšími delikatesami a dalšími výrobky spojenými s šampaňským.

Nejen k ústřicím

Podle znalců se šampaňské hodí k nejrůznějším potravinám, včetně kořenové zeleniny. "Je nesmysl podávat k němu pouze ústřice, mořské ryby nebo kaviár. Dá se vhodně kombinovat s drůbeží nebo s telecím masem. Záleží hlavně na tom, jaký druh se vybere," řekl pražský šéfkuchař Jiří Štift. 

K šampaňskému neodmyslitelně patří delikatesy.Podle sommeliéra Ivo Dvořáka se víno ze Champagne výtečně snoubí s paštikou z kachních nebo husích jater, tedy foie gras, nebo také s doutníky. "S ústřicemi a kaviárem je to tradiční klasická kombinace. V kraji Champagne se ale podává k celému menu počínaje aperitivem a konče sýry a dezertem. Velmi dobré je i k hustým krémovým polévkám, například humrovému nebo lososovému krému. Nádherně je zjemní," řekl Dvořák. Šampaňská vína jsou podle něj "velmi pitelná, svěží a neobejde se bez toho žádná oslava". "Chuť je nezaměnitelná," poznamenal.

Své perličky představují v rámci festivalu například domy champagne jako jsou  Barnaut, Boizel, Delamotte, Cattier, Diebolt-Vallois, Nicolas Feuillatte, Gardet, Jacquart, Mailly Grand Cru a další. Vidění je také champagne jako gastronomické víno či raritní staré ročníky (Trésor de champagne).

Zájezdy i gastronomická lákadla

Součástí přehlídky je také nabídka zájezdů Travel de Champagne, specialisty na zájezdy za vínem, a chybět nemohou ani značky delikates a produktů, které k tak exkluzívnímu nápoji neodmyslitelně patří. Příkladem za všechny může být třeba Lars Jacobsen - divoký losos, Edouard Artzner - foie gras, Fossiér - remešské biscuits, Deléans - čokoládová manufaktura, Cognac Voyer, Schott Zwiesel - sklo a jiné.

Sommeliér Richard Juhlin.Patronem a garantem Grand Jour de Champagne Prague 2008 je stejně jako loni sommeliérský guru vín z Champagne Richard Juhlin. Proslulý znalec šampaňského povede v Praze nejen exklusivní degustace, ale také představí svou novou knihu Champagne Guide 2009.

Degustace s Juhlinem, která nabídne mimo jiné vína Dom Pérignon, Comtes de Champagne, Ludvík XV., Ludvík XV. Rosé Zero Brut nebo Palmes d'Or, přijde na 3800 korun na osobu. Klasická kombinace champagne a foie gras stojí 1500 korun na osobu. Banket, při němž tři renomovaní pražští kuchaři nabídnou společné menu, pak přijde na 59 000 korun pro stůl o osmi až devíti osobách. Stejná je cena pro Štiftovu prezentaci Champagne Haut Gastronomie.

Více informací se dozvíte ZDE.

Foto: www.champagne-grandjour.cz, Profimedia

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Ideální tipy na cesty

Relax
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ