Rektor Univerzity Karlovy vysadil na Albertově vinnou révu

Relax
17. 10. 2016 08:30
Rektor UK vysadil na Albertově odrůdu Pinot Noir známou také jako Rulandské modré.
Rektor UK vysadil na Albertově odrůdu Pinot Noir známou také jako Rulandské modré.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima zasadil na albertovské stráně vinnou révu Pinot Noir 777, která je známá také jako Rulandské modré, a speciálně vyšlechtěnou růži Císař Karel IV. Společně s ním sázela mimo jiné i lucemburská velvyslankyně v Česku Michele Pranchereová-Tomassiniová. Akce u schodů, které spojují jednotlivé budovy Přírodovědecké fakulty UK, byla součástí letošních oslav 700. výročí narození Karla IV., který Univerzitu Karlovu založil.

Právě odrůdu Pinot Noir nechal Karel IV. přivézt z její burgundské pravlasti. V českých zemích se rychle rozšířila a v době vrcholného středověku tvořila 90 procent celkové plochy osázených vinic. Albertovské stráně byly pro její zasazení zvoleny mimo jiné proto, že jde o přirozeně osluněné svahy vhodné pro pěstování vína. Ze středověkých rytin je patrné, že k tomuto účelu také sloužily.

Vinnou révu vysadil rektor univerzity Tomáš Zima (na snímku vlevo).Vybrána byla odrůda s krátkou vegetací. "Klimatické podmínky Prahy a Mělníka jsou v severních hraničních zónách pro pěstování červeného vína. Budeme doufat, že tyto rostliny budou plodit včas a že bude oslunění dostatečné," řekl rektor.

Proděkan Přírodovědecké fakulty Petr Folk připomněl, že právě u cest bývají umístěny symboly. A vinná réva i růže jsou symbolem společné minulosti Lucemburska a České republiky. Rád by, aby deset sazenic vína doplnilo také deset stipendií pro studium na Lucemburské univerzitě. "Určitě je tam prostor i pro studenty Přírodovědecké fakulty. Věřím, že počet stipendií budeme navyšovat," odvětil na jeho žádost rektor.

Novou odrůdu růže nazvanou Císař Karel IV. vyšlechtila Ann Velleová-Boudolfová z firmy Lens-Roses. Je to keřová růže s vůní myrhy a konvalinky. Tato odrůda byla slavnostně pokřtěna letos 1. června na lucemburském velvyslanectví v Praze. Karel IV. byl jako příslušník rodu Lucemburků součástí společné historie českých zemí a Lucemburska. Lucemburská velvyslankyně dnes připomněla, že růže byly jedním z prvních obchodních artiklů její země.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šulová Kateřina

Další čtení

Tréninková TA KAVÁRNA slaví plnoletost

Relax
16. 9. 2025
Zpráva o osudech ledních medvíďat z brněnské Zoo Komety a Nanuka. Kometa žije v Rusku, Nanuk v Belgii.

Brněnská medvědice Kometa je v Rusku za hvězdu, její potomek žije v Moskvě

Relax
14. 9. 2025
Saloos

Síla přírody pro zdravé, silné a krásné vlasy

Relax
11. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ