Šampaňského <span>bude víc</span>

Relax
14. 3. 2008 09:47
Milovníci bublinek mohou slavit. Šampaňského bude víc.
Milovníci bublinek mohou slavit. Šampaňského bude víc.

Milovníci bublinek mohou slavit. Šampaňského bude víc.Francouzský Národní ústav chráněných značek (INAO) ve čtvrtek souhlasil s rozšířením pozemků pro výroby šampaňského, aby vyšel vstříc snahám výrobců a prodejců uspokojit rostoucí poptávku po něm ve světě.

Na ochutnání vína z vinic, které na základě tohoto rozhodnutí vzniknou, bude ale potřeba si počkat až do začátku 20. let.

Přísně vymezená a kontrolovaná oblast se rozšíří o katastr 38 obcí v oblasti Champagne. Jejich jména mají být oznámena během dvou týdnů. Konkrétní pozemky, na nichž bude možné nové vinice pro šampaňské vysázet, budou ale po pečlivých studiích stanoveny až v roce 2015, tři roky bude trvat, než dají vinice první úrodu, a další tři roky bude víno z nich zrát.

Přísně vymezená oblast Champagne se rozšíří o katastr 38 obcí.Oblast výroby šampaňského dosud zahrnuje 319 obcí se 35.000 hektarů vinic. Je to jen desetina rozlohy francouzských vinic, z jejichž hroznů se vyrábí šumivé víno. Zbývajících 90 procent ale nemá na název Champagne právo.

O zahrnutí do rozšířených ploch výroby byl obrovský zájem, ucházelo se o to přes 300 obcí. Hektar vinice pro šampaňské se prodává až za 1,1 milionu eur (28,6 milionu korun), zatímco hektar normální orné půdy v téže oblasti stál předloni podle listu Les Echos od 2600 do 7400 eur.

Vinaři ze Champagne nebyli v uplynulých letech na rozdíl od svých kolegů v řadě dalších francouzských pěstitelských oblastí postiženi žádnou krizí, zájem o šampaňské naopak stále stoupal. Loni padl nový rekord, když se ho prodalo 338,7 milionu lahví, o 5,3 procenta víc než v roce 2006. Největší vzestup byl zaznamenán v Evropě, a to o devět procent, oznámilo sdružení výrobců a prodejců šampaňského CIVC.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

Itálie - Benátky

Průzkum: Hitem dovolených bude u Čechů Itálie, Chorvatsko se propadlo

Relax
20. 5. 2025
Česká pošta vydala 20. ledna 2000 novou emisi světově proslulé poštovní známky z roku 1938 vyryté podle fotografie, na níž je první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk s tříletou Evou Neugebauerovou v náručí během návštěvy Žďáru nad Sázavou (viz č. 32573/4). Na sn. příležitostná obálka s podpisem - Eva Haňková - Neugebauerová.

Dívenka ze slavné známky s Masarykem oslaví sté narozeniny

Relax
20. 5. 2025
ilustrační foto

Příběh McDonald's: Od bratří McDonaldových ke globálnímu impériu

Relax
15. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ