San Marino se chce <span>proslavit vínem</span>

Relax
19. 8. 2009 17:57
San Marino se chce kromě turistiky proslavit také vínem.
San Marino se chce kromě turistiky proslavit také vínem.
San Marino se chce kromě turistiky proslavit také vínem.Republika San Marino, kam turisté proudí spíše kvůli dopisním známkám, chce být ve světě známá díky vinařství. Napsala to agentura Reuters.

"Víno by se mělo stát symbolem San Marina," řekl ředitel místního sdružení vinařů Renzino Gobbi. "Naším snem, který se postupně stává realitou, je spojit naše vína s tváří regionu a turistikou, právě tak jako regiony Piemonte nebo Toskánsko se chlubí svým vínem," řekl.

Víno se na svazích San Marina, nejmenší evropské republiky ležící v severní Itálii na východních svazích Apenin, pěstuje již 2000 let. Místní produkce zůstává nicméně ve stínu slavnějších vín z okolních regionů, jakým je například Toskánsko.

Sanmarinští vinaři se chystají vybudovat specifickou značku vín, svázanou s 1700letou historií republiky, která si uchovala nezávislost přes nájezdy středověkých dobyvatel. Vinice se v San Marinu, jehož celková rozloha je necelých 61 kilometrů čtverečních, rozkládají na 130 hektarech.

Nezaměnitelná jména i chuť vanilky a mandlí

Vinaři ročně produkují asi milion lahví. Pro vína vybrali jména, která nejsou zaměnitelná s italskými víny. Z červených vín jsou oblíbeným hitem plné rubínové Brugneto nebo jemné Tessano s příchutí vanilky a pražených mandlí. Bílá vína zastupují například suché Biancale, ovocné Roncale, sametové Caldese uchovávané v malých dubových sudech nebo sekt Riserva Titano pojmenovaný po hoře, na které se stát rozkládá. Nabídku završují šumivé Moscato Spumante a temně zlaté sladké dezertní víno Oro dei Goti.

Temně zlaté sladké dezertní víno Oro dei Goti.Asi 85 procent produkce se prodá přímo v San Marinu. Gobbi chce místní prodej snížit na 60 procent a vývoz zvýšit na 40 procent. San Marino by se podle něj mohlo stát celosvětově proslulým státem, který má své vlastní víno.

Sanmarinská vína se vyvážejí do USA, Německa, Japonska, Švýcarska nebo Británie. Podle Reuters je čeká ještě dlouhá cesta, než budou konkurencí italským vínům. Jediné sanmarinské vinařství s lisem a místem pro uchování vína je v ruinách a ekonomická krize by mohla export ještě více zpomalit.

Foto: Profimedia, www.visitsanmarino.com
Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ