
Tato vína jsou však určena spíše pro speciální příležitosti, jako jsou přípitky nebo digestivy, pro takzvaná dlouhá pití jsou vhodnější vína suchá, řekl ředitel soutěže Dan Mádr.
Slavnostní vyhlášení výsledků, které vyjdou knižní formou jako pomůcka spotřebitelům pro orientaci na trhu s vínem, bude tento čtvrtek v brněnském hotelu International.
Do soutěže TOP 77 letos přihlásilo 122 výrobců rekordních 530 vzorků. Odborná komise vybrala 77 nejlepších vzorků v kategoriích sladkých a suchých vín. Žádný člen hodnotící komise nesmí být na rozdíl od jiných vinařských akcí v zemi jakkoli spojován s výrobou vína, řekl Mádr.
Červená hrají prim
V čele rozhodčí komise stál již tradičně Eduard Postbiegl z Mendelovy lesnické a zemědělské univerzity (MZLU) v Brně a Jaroslav Suský ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Degustátoři hodnotili anonymní vzorky vín pomocí mezinárodní stobodové stupnice. Vína a sekty dostaly od domácích i zahraničních odborníků ohodnocení v podobě hvězdiček. Pět obdržela vína mimořádná, čtyři vína výborná a tři velmi dobrá.

Loni získala pět hvězdiček pouze dvě vína - Rulandské šedé 2006 výběr z hroznů od Vinařství Kovacs z Novosedel na Břeclavsku a Ryzlink vlašský 2006 pozdní sběr od Vinných sklepů Lechovice na Znojemsku.
Hodnocení bez vinařů
TOP 77 je nezávislá soutěž vín, která byla jako první v Česku uznána ministerstvem zemědělství a vybraná vína mohou být označena na láhvích nálepkou se symbolem TOP 77. Od podobných soutěží se liší především tím, že při ní vína nehodnotí vinaři, ale pouze odborníci, kteří sami vína neprodukují. Zpočátku se podle Mádra hledali jen velmi těžko, s rozvojem specializovaných gastronomických zařízení a vinoték jich ale v zemi výrazně přibylo. Všichni členové komise mají platné degustační zkoušky SZPI nebo odpovídající zkoušky zemí Evropské unie.

Foto: Profimedia