
Letos je to historicky nejpozdější zahájení sklizně, důvodem je zaměření na špičková vína, což vyžaduje vysokou cukernatost hroznů, řekl Váňa. "Vinaři na Moravě začali sklízet minulý týden, v Čechách nyní. Díky posunu počítáme s ukončením sběru hroznů kolem 5. až 10. listopadu. V případě nevlídného počasí riskujeme, že nám utečou brigádníci a zůstaneme na to sami," uvedl Váňa.
Vínu podle něj svědčilo krásné jaro a hezké léto, ideální počasí vydrželo do 12. září. "Pak bohužel přišlo 14 jakoby listopadových dní, jež zkazily celý letošní ročník. Mohl patřit mezi nejkvalitnější a srovnatelný s ročníky 2000 či 2003. I tak bude úroda dobrá až velmi dobrá," doplnil.
Firma postupně přistoupí ke změně odrůdové skladby, zaměří se na nejkvalitnější odrůdy. "Budeme pěstovat zejména Rulandské šedé a Rulandské modré či Chardonay a také Sylvánské zelené, Muškát moravský či Tramín. Ryzlink rýnský a Müller Thurgau zachováme, ale vysadíme jej na menších plochách stejně jako Zweigeltrebe či Svatovavřinecké. Vrátíme se k Portugalu," dodal Váňa.
České víno putuje i do Číny

České vinařství Chrámce se 30 zaměstnanci pěstuje vinnou révu na 73 hektarech, sklízí se z 65 hektarů. Na dalších deseti jsou nově založené vinice. Přibližně polovinu osázených ploch představují rekultivované výsypky hnědouhelných lomů.
Foto: www.ceske-vinarstvi.cz