
Kovové a skleněné uzávěry vín již několik let nejsou tabu v zemi s takovou vinařskou tradicí, jako je Francie a stávají se hitem v celé Evropě. Korkovým špuntům ale podle odborníků zdaleka neodzvonilo a například v Česku je s nimi stále zazátkována většina láhví s vínem.
Kovové šroubové uzávěry začalo v Česku jako první používat Nové Vinařství z Měřína u Žďáru nad Sázavou, které jimi opatřuje i láhve velmi kvalitních bílých či růžových vín, jejichž cena se blíží tisícikoruně. "Šroubové uzávěry totiž těsní devětatřicetkrát lépe než průměrný korek. Zabraňují rychlému zrání vína a příchuti po korku. Navíc umožňují velmi jednoduché otevření a opětovné uzavření láhve bez použití jakýchkoliv pomůcek," řekl ředitel Nového Vinařství Marek Špalek.
Skleněné uzávěry, které Nové Vinařství také zavedlo, sice podle něj netěsní tak dobře jako

Aby aroma vydrželo
Nové Vinařství láhve opatřené šroubovacím či skleněným uzávěrem dodává do vinoték po celé České republice a v nabídce je má i síť velkoobchodních prodejen Makro. "Od listopadu nabízíme tři druhy vín z Nového Vinařství, která mají skleněné uzávěry. Jejich prodej se každý měsíc zdvojnásobuje. Novinka zákazníky zaujala a mnozí tato vína nakupují opakovaně," řekla mluvčí společnosti Makro Cash&Carry Markéta Světlíková.

Podle předsedy Svazu vinařů České republiky Jiřího Sedla se šroubovací i skleněné uzávěry láhví s vínem v posledních letech stávají populární v celé Evropě. "Vinařství, která tyto nové uzávěry používají, v Evropě přibývá," řekl Sedlo. Jedním dechem však upozornil, že až čas ukáže, zda se nové typy uzávěrů osvědčí i při archivaci vín.
Korek jen tak nezmizí

Cena skleněného uzávěru činí zhruba 12,5 koruny a vyrovná se kvalitnímu korkovému špuntu, jehož nabídka na trhu zaostává za poptávkou. "Šroubový uzávěr vyjde třikrát až čtyřikrát levněji, navíc má lepší vlastnosti. Pro vína, která nepotřebují další zrání, neexistuje lepší uzávěr," míní Špalek.
Zastánci nových metod tvrdí, že díky nim odpadá nebezpečí načichnutí vína zátkou, které podle některých údajů znehodnocuje například až pět procent láhví šampaňského. Výrobci

Foto: Profimedia, Korked, archiv