Jako jediná země bývalého východního bloku se Bulharsko dokázalo velmi kvalitně zorientovat v nových politických podmínkách. Včas investovalo do technologií, dodržuje poměr mezi kvalitou a cenou a dnes dodává do mnoha západních zemí.
S Gorbačovem proti alkoholismu
De facto až do konce druhé světové války v Bulharsku fungovali jen drobní producenti, kteří se jen mizivě věnovali zkvalitňování produkce a víno vyráběli víceméně pro sebe. Teprve v roce 1944 zavedla vláda kolektivní systém. Vznikly vinařské školy a začalo odborné vzdělávání ve vinařství a vinohradnictví. Současně se lehce změnila výsadba. Vedle lokálních odrůd jako Mavrud a Gamza se objevují nově i odrůdy mezinárodní - Cabernet Sauvignon, Merlot nebo i Ryzlink.
Vinařský slovníček Melnik je oblast, která dala jméno i místní odrůdě. Melnik má však i jiný název: Syrah Bulharsko. |
Gamza i Misket
Vinařské oblasti Bulharska jsou rozděleny do sedmi větších celků. Pět je jasně vymezeno: Dunavska ravnina, Thrákie na jihu, Černomorski rajon na východě, Jolinaka na Struma na jihozápadě a Podbalkanski rajon ve středu země. Odrůdová skladba je poměrně rozsáhlá.
Gastro tipy Silná tělnatá vína z odrůdy Mavrud, která často připomíná Mourveder, se náramně pojí s těžkými úpravami zvěřiny. Výrazné ragú z daňčího masa, vkusně upravený divočák nebo konfit zprostředkuje ten pravý zážitek. |
Vlastní klasifikace
Bulharské víno se pyšní svou vlastní klasifikací již od roku 1978. Dnes tedy rozeznáváme, podobně jako ve Francii, vins de table a vins de pays. Vína s geografickým označením původu nesou název apelace a zkratku DGO - Declared Geographical Origin - a jedná se o vína s nejvyšší kvalitou. Jakostními víny této kvality se v současné době může pochlubit 30 vymezených obvodů. Dále se můžeme setkat s označením Kolektzione (Reserve). To označuje vína, která zrají ve dřevěných sudech.
Dvacet tisíc lahví toho nejlepšího
Za zmínku rozhodně stojí první bulharské soukromé vinné sklepy Bojar Estate, sdružení, které platí jako garant kvality po celé zemi. Vlajkovou lodí uskupení je víno Royal Reserve, kterého se vyprodukuje pouze okolo 20 000 lahví ročně a představuje špičku zdejšího vinařství.
Autor je sommeliér. Podněty můžete posílat na apetit@tyden.cz.
Foto: Profimedia