Romeo a Julie? <span>Supertoskánská Sassicaia</span> a Barolo, 50 let

18. 9. 2008 08:00
Toskánská vinice na podzim.
Toskánská vinice na podzim.

Toskánská vinice na podzim.Spolu s Francií patří Itálie k vůbec nejvýznamnějším vinařským zemím starého kontinentu. Římané a víno přece patří k sobě.

V římské době bylo víno patřičně zajímavý obchodní artikl. Pompeje, přístavní město nedaleko Vesuvu, se stalo významnou metropolí obchodu s vínem. Po zničení Pompejí výbuchem sopky se obchod s vínem rozšířil do středisek po celé zemi.

Mešní víno pomohlo

Dalším významným milníkem v dějinách italského vinařství byl nástup křesťanství a jeho uznání ve čtvrtém století. Konzumace vína jakožto součásti kultovních obřadů prudce Ilustrační foto.stoupla. Následný rozpad západořímské říše a nepokoje, které přineslo stěhování národů, ale vínu zasadilo tvrdou ránu. Když získalo opět statut lukrativního odvětví, obchod s kvalitními odrůdami začal vzkvétat, zejména pak v obchodních centrech Janově, Florencii a Benátkách.

Už tehdy nacházíme několik jmen spojených s vínem, která jsou velmi významná i dnes. Například rodina Antinori, největší vlastník půdy v Toskánsku, která zbohatla zejména obchodem s hedvábím. Dále rodina Frescobaldi, která se čile angažovala ve financování obchodu mezi Bordeaux a anglickou korunou.

Obchodu s vínem se dařilo, ovšem především se jednalo o obchod s víny Francie, která byla žádaným zbožím smetánky. Proto se italské vinařství stále propadalo. Významnější posun přinesly až inovace v Toskánsku a Piemonte, které zaváděli francouzští enologové. Ti se velkou mírou zasloužili o zrod dnešních velkých vín Itálie.

Sassicaia proslavila Itálii

Italská hrdinka.Dvě světové války a révokaz katapultoval rozvoj vinařství zpět o řadu let. Úspěch stran vinařství byl pevně spjat s velkoprodukcí méně kvalitních vín. Teprve v 60. letech začala nová éra mladých vinařů v čele s Luisem Reiferem jakožto pionýrem vysoce kvalitních vín v italském Tyrolsku. Velmi dobře odhadli budoucí trend a zcela nadčasově veškerou energii věnovali zvyšování kvality. K tomu rovněž přispěla potřebná legislativa, která byla zavedena v roce 1963. Ta rozlišovala hned několik kategorií. Stolní vína a vína s denominací původu DOC. V 80. letech pak přibyla kategorie vín DOCG, která krom garance původu usměrňovala vinaře i stran výnosů a zrání vína.

 Vinařský slovníček

Supertoskánská vína jsou sice z Toskánska, ale nevyrábějí se z místních klasických odrůd. Jejich převážnou část tvoří odrůdy mezinárodní typu Cabernet Sauvignon, Merlot nebo Syrah. Největším představitelem je víno Sassicaia.  
Osmdesátá léta platí za další významný milník italského vinařství. Světlo světa spatřila první „supertoskánská" vína. Za všechny jmenujme víno Sassicaia, víno, které proslavilo Itálii. Vinaři také začali ustupovat od velkoprodukcí a soustředili se především na kvalitu. S přílivem mezinárodních odrůd a společně se vznikem vín, které odrůdově nezapadala do daných regionů, avšak kvalitou nezaostávala, vznikla celá nová kategorie. Italská legislativa přijala nové označení IGT pro vína z různých krajů vyráběných z netypických odrůd. Zároveň došlo k úpravě některých zastaralých vyhlášek. Zejména se jednalo o zkrácení doby zrání vín DOC a DOCG v soudkách. Dnes platí Italové za jedny z nejvýznamnějších producentů a jejich vína se mnohdy těší předním pozicím všech světových soutěží.

Kde se dá pěstovat? Všude

Toskánská vinice na podzim.Rozmanitost země se promítá i v odrůdové skladbě. Jelikož v Itálii neexistuje žádné území, které by nebylo vhodné pro pěstování révy (narozdíl od Francie), nabízí Itálie širokou škálu nejrůznějších domácích odrůd. Všech 21 regionů nabízí unikátní odrůdy révy vinné. Z nejvýznamnějších jmenujme piemontské Nebbiolo, které dává vzniknout vína Barolo a Barbaresco. Dále pak toskánská odrůda Sangiovese, ve své nejznámnější podobě se s ní setkáváme pod názvem Chianti. Z bílých je to Vermentino převážně z jihu Itálie. Cortese pak v severském Piemonte známá pod názvem vína Gavi di Gavi a nebo Garganega ze které se vyrábí veleznámé, bohužel lehce zprofanované Soave. Místní odrůdy zaujímají silné postavení. Mezinárodní odrůdy se prosadili především v Toskánsku v regionu Bolgheri, kde dávají nejlepší výsledky.

Gastro tipy

 

Barolo je velké víno tisíce tváří. Když je mladé dobře, doprovází tučná jídla jako je Ossobuco. Dokonalý požitek nabízejí s pečenou pernatou zvěřinou. Dokáže zdatně doprovodit složitější pokrmy z masa, pečené hovězí. Ve své vyzrálé podobě nabízí skvělý zážitek s pečeným holoubátkem nebo s telecími nožičkami.    

Barolo po padesáti letech

Ze všech vín Itálie žádné nedokáže zrát s takovou grácií jako jsou vína Barolo ze severského regionu Piemonte. Výroba je výhradně z hroznů Nebbiolo. Nikdy není výrazné barvy, ovšem stran chuťových vjemů je nekončící. V mládí je drsné a svíravé s velkým podílem ovocných chutí, ovšem teprve stárnutím odkryje všechna svá kouzla. Velká Barola je škoda otvírat dříve, než dovrší desátý rok zrání. Jsou to vína, která můžete vychutnat i po padesátiletém odpočinku! Za všechny jmenujme mladého výrobce Conterno Fantino - sklep, který vznikl spojením dvou rodin teprve v roce 1982. Obhospodařuje 25 hektarů vinic, ze kterých se rodí Barolo z těch největších. Vinohrady jsou položeny ve vesničce Monforte d´Alba, tam vinohrady dosahují nejvyšší nadmořské výšky a dávají tak hrozny nebývalé elegance. I přes krátkou historii je dnes Conterno Fantino jasně zářící hvězdou na piemontském nebi.

Autor je sommeliér.
Foto: Profimedia,
archiv autora

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ