Rumunská vína jsou u nás spíše raritou. Přesto má zdejší vinařství dosti bohatou tradici. Výsledky posledních výzkumů hovoří dokonce o vinařské historii dlouhé téměř 6000 let. Dnešní viniční plocha čítá kolem 250 tisíc hektarů, z nichž 20 procent představuje výhradně produkci stolních hroznů.
V Muntenii a Oltenii najdeme spíše mezinárodní odrůdy typu Cabernet Sauvignon, Merlot a Pinot noir. Z bílých odrůd převažují Riesling italico, u nás známý jako Ryzlink vlašský, Pinot gris, Sauvignon blanc a Muškát Ottonel. Ovšem i zde jsou zastoupeny odrůdy tradiční. V první řadě se jedná o hrozny Feteasca neagra a Feteasca alba, které jsou osázeny na více než 23 tisících hektarů.
Vinařský slovníček Viile je rumunské označení pro jednotlivý cru vinohrad. |
Vína v kanystrech
Rumunsko po vzoru vinařských zemí Evropy zavedlo v roce 1998 apelační systém. Vinařská legislativa rozlišuje tyto třídy: vína pro běžnou konzumaci, vína vyšší jakosti označovaná VS, vína vyšší jakosti s denominací původu VSO a vína vyšší jakosti a označením původu a jakostního stupně značená VSOC. Své místo mají i vína napadená ušlechtilou plísní. Těm jsou přiřazovány přívlastky CIB a CMD pro pozdní sběry.
Gastro tipy |
Sladká vína z hor
Pravděpodobně jeden z nejzajímavějších zážitků nabízí vína z Cotnari. Jedná se o vinařskou vesničku, kde se teplota v zimě propadá až na minus 30 stupňů Celsia. Zde se produkují již od 15. století hlavně sladká vína z bortritických hroznů, která mají často až 240 g cukru na litr.
Autor je sommeliér. Dotazy k tématu víno pište na apetit()tyden.cz
Foto: Profimedia