Ani guláš, ani vyhlášené pikantní salámy, ale produkce kvalitního vína povznášejí Maďarsko do gastronomických výšin.
Ze všech zemí střední Evropy se právě Maďarsko může pochlubit víny skutečně světové kvality. Nebyl to nikdo jiný než Římané, kteří nesou hlavní zásluhu o výsadbu vinohradů na území kolem Dunaje, které patřilo k jejich provincii zvané Panonie. V devátém století však Maďaři tuto zem dobyli a začali opečovávat tehdy již prospívající vinohrady.
Po roce 1989 se maďarské vinařství ocitlo v dosud nejtěžších problémech. Státní podpora byla rázem zastavena a obhospodařované plochy se scvrkly z tehdejších 250 000 hektarů na pouhých 98 000. Mnoho ploch bylo dokonce ponecháno vlastnímu osudu.
V devadesátých letech proběhla reforma stávajícího vinařského zákona, která stanovila opětovný řád v pěstování a produkci vína. S reformou přišla nová klasifikace, která zahrnuje pět kvalitativních stupňů: stolní vína (Asztali Bor), regionální vína (Tajjelegű Asztali), jakostní vína (Minösegi Bor), vína s přívlastkem (Kűlönleges Minösegi) a vína z přezrálých nebo bortritických hroznů známe jako Aszú.
Vína mezi Dunajem a Tisou
Gastro tipy: S čím podávat tokaj? Sladká tokajská vína se úžasně snoubí s dezerty všeho druhu, nicméně skutečně velký požitek nabízí v kombinaci s foie gras nebo se sýry s modrou plísní. |
Uvnitř těchto velkých oblastí se nadále rozlišuje 22 menších regionů, kde se pěstují nejrůznější odrůdy, jak mezinárodní, tak autochtonní, tedy místní unikáty, jako je Furmint, Mezesfehér, Hárslevelű, Kadarka nebo Kékfrankos.
Tokajský ráj těsně za Slovenskem
Maďarská vína proslavil bezesporu tokaj. Slavné víno, nesoucí název města na severu země, vyneslo maďarské vinařství do výšin. Tokajské vinice se rozpínají na ploše 5000 hektarů a leží jen několik kilometrů od hranic se Slovenskem.
Vinařský slovníček Puttonyos je malá dřevěná putna používaná pro sběr, která obsáhne maximálně 25 kilogramů hroznů Azsú. |
Víno Ludvíka XIV.

Foto: Profimedia, wineintro.com