Červnová vlna veder způsobila ve Francii ztrátu přibližně poloviny úrody černého rybízu, který se používá k výrobě likéru cassis. Oznámilo to sdružení jeho výrobců. Produkce sladkého alkoholického nápoje, který je specialitou Burgundska, je tedy kvůli špatné sklizni v ohrožení, informovala agentura AFP.
Prezident organizace sdružující likérky François Battault uvedl, že podobnou situaci ještě nezaznamenali. Extrémní horko zasáhlo hlavně odrůdu Noir de Bourgogne, která se pěstuje pouze ve Francii a používá se k výrobě kvalitního dijonského cassis, uvedli velcí výrobci jako Lejay-Lagoute nebo Gabriel Boudier.
Ovocné keře poškodilo horko převážně v centrální Francii, v regionech jako je Burgundsko nebo Rhône-Alpes.
Battault vysvětlil, že špatná úroda je problematická pro pěstitele i výrobce likéru, hrozí jim pokles zisku a také to, že neuspokojí poptávku. Obzvlášť to platí pro výrobce dijonského cassis, u kterého si výrobce zakládá na pečlivém výběru plodů.
Francie je třetím největším producentem černého rybízu v Evropě, v jejích sadech může uzrát až sedm tisíc tun bobulí.
Sdružení v prohlášení uvedlo, že kvůli horku jsou bobule spálené a vysušené, případně rovnou nepoužitelné, protože ještě před sklizní popadaly. Celková ztráta se liší sad od sadu, ale nepříznivé počasí se podle organizace projevilo všude. V průměru se dotýká 50 procent sklizně, ale hrozí, že dosáhne i sta procent. Horko navíc v některých situacích může poškodit i celou rostlinu, pěstitelé se proto obávají o budoucí úrodu, uvedly likérky.
Extrémní sucho a horko zasáhly v červnu velkou část Evropy, s nejvyššími teplotami se potýkala Francie a Španělsko, teploty v zemi galského kohouta poprvé překročily 45 stupňů Celsia. Teplý vzduch ze Sahary způsobil požáry a vyžádal si několik životů.