Zájem o tradiční recepty mezi návštěvníky muzea v Turnově roste

Relax
13. 12. 2018 16:27
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Tvary, suroviny a počet druhů jsou nejčastěji dochovanými tradicemi při pečení vánočního cukroví. Mezi návštěvníky expozic muzea v Turnově ale roste i zájem o tradiční recepty. Řekla to ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová.

"Zejména při akcích na Dlaskově statku se snažíme nejen předat návštěvníkům recept, ale i je naučit některé zapomenuté druhy pečiva péct," uvedla Jakouběová. Cukroví, které my dnes považujeme za tradiční, se podle ní rozšířilo ve městech a na vesnicích na konci 19. století. "A to v souvislosti s prvními kuchařkami, které byly vydávány ve velkých nákladech ve druhé polovině 19. století," uvedla ředitelka muzea.

Mezi tradiční cukroví na přelomu 19. a 20. století patřily i medvědí pracky, sádlové rohlíčky či zemčátka, oříškové hubinky nebo černé suchárky. "Možná, že dnes málokterá hospodyně tyto druhy cukroví peče," řekla Jakouběová. Například medvědí packy se dělaly z těsta, které se vypracovávalo z mandlí nebo ořechů, hladké mouky, cukru moučky, másla, citrónové kůry, skořice a vanilkového cukru. Těstem se poté plnily vymazané formičky.

Cukroví se tehdy obvykle připravovalo ve druhém adventním týdnu. "Pekly se nejprve ty druhy, které se musely rozležet - zázvorky, medvědí pracky, cukroví z bílého máku, mandlová srdíčka či preclíčky. Cukrovinky z těsta kynutého - například lomnické kroužky, se pekly až po svátku svaté Lucie. Musely zůstat čerstvé a křupavé," uvedla Jakouběová, v jejíž rodině se některé tradiční druhy pečou už skoro sto let.

Druhů cukroví muselo být na Vánoce 12, což se v některých rodinách dodržuje dodnes. "To je tradice, která navazuje na magické praktiky, spojené s přáním zajištění úspěšného a blahodárného nastávajícího roku," řekla ředitelka muzea. Svůj význam měly i suroviny, kdy ořechy byly třeba symbolem zdraví a mouka měla být pouze z vlastní úrody. Cukroví tvarované do kroužků a koleček mělo připomínat slunce z pohanské oslavy Slunovratu a tvary zvířat obětní zvířata. Dodnes patří mezi nejrozšířenější tvary.

Skladba cukroví se hodně změnila po začátku 20. století. "Přibyly vanilkové rohlíčky, různé druhy čokoládových pochoutek, máslového pečiva slepovaného různými náplněmi, s čokoládovou či jinou polevou, dozdobené ořechy či mandlemi," uvedla Jakouběová. Přibylo podle ní i cukroví jiných zemí. "Špaňhelské větry, florentinské dortíčky, uherský chlebíček, pařížské řízky," vypočetla ředitelka muzea, která je autorkou knihy V babiččině kuchyni od Tří králů do Vánoc. V publikaci je přes 300 původních receptů, které byly přepsány z kronik a z výpovědí pamětníků. Recepty sbírá Jakouběová dál. "Protože tradiční lidová strava mě zajímá profesně i osobně. Je to obrovská pokladnice a zdroj informací. Nejen pro ty, kdo vaří a pečou, ale i pro celkový způsob života," dodala.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Fotobanka ČTK/Štěrba Martin

Další čtení

Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025
Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ