Tvrzení, že zelený čaj nahrazuje vodu, je pouze mýtus. "Je potřeba hlídat tekutiny, tedy vodu. A tu nic nenahradí," říká čajový mistr Jaromír Horák.
Dehydrují všechny čaje? I zelený?
Ano. Já to třeba cítím tak, že se úplně stahuji, začíná mě třeba bolet hlava, pak si dám půl litru vody a už je to zase v pořádku.
Takže neplatí, že zelený čaj nahrazuje vodu?
To je strašný blábol. Je to velice nebezpečné. Jestli se někdo podle toho řídí, tak si škodí zdraví. Nic nenahradí vodu. Možná jen horká voda, ta je i mnohdy vynášena jako léčivo. Teplá voda je ideální na rozjezd peristaltiky po ránu. Fungujeme na bázi tepla, naše tělo na bázi ohně. Už jen teplá voda nám po ránu pomáhá tělo rozhýbat a vlastně nám nic nebere, protože ty látky, které nás povzbuzují, nás zároveň dehydrují a trochu vyčerpávají. Stimulují energii v našem těle. Tu ale čaj nepřinese, jen stimuluje naši vnitřní. Na doplnění energie se doporučuje pít nápoj s ženšenem. Energie je usazena v ledvinách a čaj nám ji vyžene z ledvin a rozvíří po těle a my se cítíme povzbuzeni.
Jsou čaje, které jsou vhodné na zimu, a jiné, které jsou vhodné na léto?
Ano, je to velice jednoduché. Zelený čaj ve své podstatě ochlazuje organizmus, je vhodný v létě, v teplých měsících, kdy nám o nějaký ten stupínek ochladí tělo. A to i když ho pijeme horký, což je vlastně zdravé. Například v Egyptě nebo arabských státech pijí velice silný zelený čaj, horký a třeba i hodně slazený. A všechny ty tři složky - ať už cukr, máta nebo zelený čaj stahují horkost. To se doporučuje. Ale v různých kulturách se čaj podává různě.
Je dobré sladit čaj medem nebo cukrem?
Je mnoho způsobů přípravy. Když čaj dochucujete, neděláte ho jemný. Děláte ho tak silný, aby ho cukr potom jen doladil. Cukr nám stáhne tříslovinu, hořkost. Takže i mléko má svůj důvod, to známe z Anglie, s kapkou mléka se pak nemusí ani doslazovat. Mléko stáhne třísloviny a vy si pak můžete užívat nápoj, aniž by vám trnula pusa, ale zároveň cítíte silnou vůni. Vše má své opodstatnění, nic není špatné, jen si každý musí najít způsob, který mu vyhovuje. V Čechách máme mix z celého světa. Dáme si arabskou dýmku, k tomu japonský čaj a oříšky z Afriky. Staleté tradice vstřebáváme v instantní podobě. Nedokážeme dopodrobna vnímat všechny detaily, které v tom jsou schované. Daří se to i díky propojení s odborníky z tradičních zemí, dostávají se nám kvalitnější informace o přípravě o pěstování, o čaji samotném.