Zelený čaj se nesmí přeluhovat, varuje čajový mistr Jaromír Horák

Relax
13. 1. 2012 08:29
Zelený čaj se nesmí přeluhovat.
Zelený čaj se nesmí přeluhovat.

Každý čaj si zaslouží jinou teplotu. Univerzální rada je: čím světlejší čaj, tím víc chladíme vodu. Zda ho připravujeme v konvičce, nebo hrnku, není zásadní, říká čajový mistr Jaromír Horák, ředitel a lektor Čajové školy na Kampě. Spolu s Květou Bílkovou byl prvním Evropanem přijatým do Mezinárodní čajové unie.

Důležité je vybrat kvalitní čaj.Co byste poradil člověku, který si dosud vařil čaj z pytlíku a teď se rozhodl, že si připraví kvalitní čaj?

Většinou je problém, že lidé mají chuť na kvalitnější čaj a nedokáží si ho připravit. Nebo nedokáží, spíš mají obavy. Co bych doporučil každému, je vypravit se do čajovny, nenakupovat v obchodních centrech nebo supermarketech. Co se týká přípravy, i při výuce v čajové škole doporučuji minimum nádobí. Mít kvalitní konvičku, takovou, která má svoje vnitřní sítko s dírkami u hubičky, přes které se cedí čajové lístky. Čaj si pak každý může připravit velice snadno a rychle.

Jak se liší příprava různých druhů čaje?

Je čaj zelený, pak je mezistupeň, to jsou oolongy, a dále čaj černý. Každý čaj si zaslouží jinou teplotu. Univerzální rada: čím světlejší, tím více chladíme vodu. Není až tak zásadní, jestli si ho připravujeme v konvičce, nebo jenom v hrnku, nebo zvolíme jakoukoli jinou nádobu. Je to o zachování určitých pravidel. Nádobí má být vyhřáté, při přípravě je důležité zvolit správné množství čaje, aby nebyl slabý nebo zase moc silný, v tom okamžiku se stává hořkým. Spoustu začátečníků pak takový zelený čaj odrazuje s tím, že tvrdí, že je hořký. Je to jen kvůli tomu, že si buď koupili nekvalitní, nebo jej přeluhovali - zvolili buď velké množství čaje, nebo moc horkou vodu, nebo příliš dlouho luhovali.

Pomocníkem při přípravě čaje je malá konvička.Jaké čaje byste doporučil začátečníkům?

Pro začátečníky bych doporučil čaje, které nejsou tady v Čechách mezi širokou veřejností známy, ale mezi lidmi, kteří se čajům věnují, mají docela širokou popularitu. Jsou to oolongy neboli modrozelené čaje, něco mezi zeleným a černým čajem. Liší se i způsobem svinutí lístku, jsou to většinou větší lístky než zelený čaj, mají kolem tří až pěti centimetrů. Dá se říct, že se nedají moc přeluhovat, nezhořknou, i když se ve vodě podrží trochu déle. Z oolongů se dá dělat až šest nálevů, ale to neznamená, že čaj je pořád stejně silný. Právě ta krása požitku z čaje je, že se vám mění v průběhu několika zálivek, které mu dáváte. Vodu v konvici nenecháváte celou dobu. Nalijete, luhujete, ať už je to minuta, dvě nebo tři, a potom slijete celý nálev. Tam i třeba půldeci vody může ten čaj znehodnotit, protože zkoncentruje chuť, která je nepitelná. Nám jde o to chuť rozložit do několika nálevů.

Jakou byste doporučil konvici, mohu použít i tu z Ikey?

Jasně, ale není to ideální konvice. Je potřeba dívat se, zda má glazuru, sítko, jak je velká, jak má široký střep a jakou estetiku provedení. Když si začátečník připravuje čaj sám, tak není dobré používat konvici z Ikey, která má půl litru, nebo třeba litrovou. Velké konvice mají své opodstatnění, ale nepoužívají se na přípravu kvalitních čajů z toho důvodu, že se v nich jemné chutě ztrácejí. Optimální velikost konvičky je kolem tří deci, to je největší konvička pro osobní využití nebo pohoštění klidně šesti lidí.

Další díl čajového seriálu najdete na on-line deníku TÝDEN.CZ v pátek 20. ledna.

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Ideální tipy na cesty

Relax
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ