<span>Architekt odpadu</span> staví domy z pneumatik i lahví od piva

Relax
11. 5. 2009 14:38
Architekt Michael Reynolds staví domy z odpadků.
Architekt Michael Reynolds staví domy z odpadků.
Architekt Michael Reynolds staví domy z odpadků.Do českých kin vstoupí 5. června celovečerní dokumentární snímek Architekt odpadu režiséra Olivera Hodge. Nabídne pohled do života svérázného amerického architekta, který staví domy z plechovek od piva, plastových i skleněných lahví nebo pneumatik, aby zabránil dalšímu devastování planety.

Nezřídka to pro něj znamená boj se zkostnatělým státním aparátem.Michaela Reynoldse vychovávali rodiče v baptistickém prostředí. "Žádný tanec, žádná zábava, žádný alkohol, tak jsem zdrhnul," vypráví na začátku filmu muž, připomínající spíš ´hipíka´. Vystudoval architekturu na univerzitě v Cincinnati a už na ní se zabýval otázkami ekologie a užitečného zpracování odpadu, tedy tématem, jež ho provází po celý život. Když se ale pokusil postavit svůj první dům z plechovek od piva, popudil národní asociaci zedníků natolik, že ho donutili stavbu přerušit. Šlo o jeden z jeho prvních "zemědomů", tedy o dům, který je mimo systém všech rozvodných sítí, poháněný solární energií a postavený z pneumatik.

ČTĚTE TAKÉ: Domov z recyklovaného boeingu

Dokumentární snímek Architekt odpadu uvede 5. června kino Aero.Náklady na jeho chod jsou prý téměř nulové, protože si sám recykluje dešťovou a odpadní vodu. Vzhled jednotlivých domů byl ze začátku velmi svérázný, stejně jako komunita lidí, která se kolem Reynoldse vytvořila.Se svým pokusem začal Reynolds nedaleko městečka Taos v poušti Nového Mexika. Ze začátku mohl působit poměrně svobodně, avšak se změnou politické garnitury nastaly problémy. Film tedy prakticky sleduje Reynoldsův boj s úředním šimlem, který nevidí dál než na hlavičku papíru s předpisy.

Pomohly přírodní katastrofy

"Pokud máte vlastní elektřinu, teplo a vodu, znamená to, že si tvoříte svou vlastní politiku. A právě toho se asi bojí," říká Reynolds. Svůj návrh zákona o experimentální stavbě ekodomů podával třikrát. Návrh prošel teprve v momentě, kdy už měl za sebou stavby ekologických domů na Andamanských a Nikobarských ostrovech nebo v Mexiku. Paradoxně mu pomohly teprve přírodní katastrofy, v Asii cunami, ve Spojených státech dva hurikány, Katrina a Rita, aby se úředníci a politici v Novém Mexiku nechali zlomit. Důležitou roli hrály i zájmy ropné lobby stojící v pozadí bývalého prezidenta Bushe.

ČTĚTE TAKÉ: Thajští mniši postavili chrám z lahví od piva

Domy z odpadků disponují i vlastním zdrojem energie.Projekci snímku podporuje i ministerstvo životního prostředí. Téma odpadu je podle něj velmi aktuální a Mike Reynolds ukazuje, že výrobou a spotřebou koloběh nekončí. "Vítám počiny jako Architekt odpadu. Nejedná se pravděpodobně o cestu, kterou se bude společnost masově ubírat, jde ale o kreativní upozornění, že odpady, které produkujeme, nejsou pouze obtížnou zátěží, ale především příležitostí, jak se vydat cestou udržitelného rozvoje," řekl první náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík.

Foto: ČTK
Autor: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na muzikál Jakoubek

Relax
28. 4. 2025

Nová perspektiva: Návrhářka Kladošová vytvořila dílo inspirované speciální edicí zařízení VEEV ONE

Relax
29. 4. 2025

Soutěž o vstupenky na výstavu Back in Time

Relax
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ