<span>Betonový landart</span> pro zlato a umění

Relax
8. 9. 2008 08:03
Nové muzeum od ateliéru Querkraft připomíná landartovou skulpturu.
Nové muzeum od ateliéru Querkraft připomíná landartovou skulpturu.

Nové muzeum od ateliéru Querkraft připomíná landartovou skulpturu.Důstojný domov pro umění nemusí být pouze honosná stavba v centru města. Zajímavým pokusem o vykročení jiným směrem je třeba Muzeum Liaunig, jež přivítalo první návštěvníky 29. srpna v rakouském Neuhausu.

Rakouský ateliér Querkraft, který budovu projektoval, se rozhodl ukrýt hlavní výstavní prostory částečně pod zemí. Na kulturní svatostánek tak upozorňují pouze dva třicetimetrové tubusy z betonu, jež vyčnívají z plechové obálky. Jeden levituje několik metrů nad silnicí, druhý se obrací k řece Drau. O stavbě informoval londýnský designový magazín Dezeen.com.

Podzemní prostory muzea.Nový domov v moderní budově ze skla, betonu a kovu, jež díky zapuštění do země působí spíše jako landartové dílo nebo povysunutá rtěnka ležící v krajině, nalezly sbírky současného umění a šperky ze zlata, které nashromáždil průmyslník Herbert W. Liaunig. Vášnivý sběratel také celou stavbu financoval.

Hlavní prostory stavby, které mají svým pojetím evokovat „vinný sklípek umění", prorážejí zalesněný kopec a na jedné straně nabízejí působivou vyhlídku na řeku Drau, jež se klikatí 70 metrů pod tubusem. Vstupní brána novostavby se obrací k centru Neuhausu a blízkému zámku, který patří patronu muzea.

Vstupní hala muzea se obrací k centru města Neuhaus.Ve 160 metrů dlouhé budově se kromě podzemních prostor umožňujících efektní nasvícení exponátů nachází také výstavní hala prosvětlená přirozeným světlem zakončená terasami. Třináct metrů dlouhá místnost se stropem 7 metrů nad zemí je přitom zahalena do industriálního kabátku, jenž do útrob propouští sluneční paprsky.

Zatímco výtvarné umění je situováno blízko vstupní haly, sbírky exponátů vyrobených ze zlata našly své místo ve speciální místnosti oddělené krátkým koridorem. Světelné instalace od designérky Brigitte Kowanz si návštěvníci mohou prohlédnout po cestě ke sbírkám v podzemí.

Foto: Lisa Rastl, www.museumliaunig.at

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ