Období ničivých bouří je tady a jedna zvláště silná dorazí do Česka už během středy. Úřady varují před nebezpečím úrazu, pády stromů a blesky. Vrásky by si ale měli dělat také ti, kteří zbytečně šetřili na své střeše. Škody způsobené větrem a kroupami jdou každoročně do miliard korun.
Střecha v troskách, vytopený dům a hasiči odklízející ruiny. To je bohužel tradiční obrázek, který média nabízejí po každé velké bouři. Vždyť vedle povodní jsou právě vítr a kroupy nejčastější živelní pohromou v České republice. Pojišťovny uvádějí, že jen v roce 2013 došlo ke skoro čtyřiceti tisícům pojistných událostí a vznikly škody za téměř dvě miliardy korun. "Během živelních událostí řešíme i sto padesát případů denně. Za celý rok je to kolem patnácti set pojistných událostí," říká například Michal Šimon z České podnikatelské pojišťovny. Přesto je podle Česká asociace pojišťoven proti živlům pojištěno pouze 50 % majitelů rodinných domů. Právě dnes, kdy se na Česko žene silná bouřka z Německa, je na místě zpytovat svědomí: Neměli jsme se pro podobné případy pojistit? Investovali jsme dost do kvalitní a stabilní střechy? A co pokud ne, na co se máme připravit?
Střechu z levného plechu utrhne vítr celou
Opravdovým hazardem s vlastní bezpečností, ale také s peněženkou, je situace, kdy se majitel nemovitosti nepojistí, a ještě kývne na nabídku pochybných dodavatelů nekvalitní krytiny. Pokoutní prodejci krytiny z levného plechu a na ně navázáni nepoctiví pokrývači přitom dokážou svou podhodnocenou cenou přesvědčit k nákupu rizikového materiálu poměrně velký počet stavebníků. "Střecha z nekvalitního plechu, který napodobuje skládanou krytinu, je opravdu riziková. Pro srovnání, střecha z pálených nebo betonových tašek je mnohem odolnější, a i v případě, že ji vichřice poškodí, jedná se o lokální problém, který lze velmi snadno vyřešit," vysvětluje Jiří Frídl, uznávaný specialista v oblasti pokrývačství a střech. "I silný vítr totiž dokáže shodit pouze tu tašku, pod kterou se dostane, čili v případě skládané krytiny to může být jedna nebo několik málo tašek, celkově zůstává střecha neporušená a funkční. Obrovský problém však vichřice představuje pro velkoplošné formáty z levného plechu. Pokud se vítr dostane pod plochu, která má třeba sedm čtverečních metrů, tak ji utrne celou."
Myslete na riziko včas
Do kvalitní střechy se tedy vyplatí investovat, stejně jako je namístě včas uvažovat o pojištění proti řádění živlů. O nabídce pojistných produktů se můžete informovat na většinou bezplatných infolinkách konkrétních pojišťoven. Pro bezpečnou a odolnou střechu je vhodná vybrat při stavbě či rekonstrukci kvalitní krytinu od renomovaných dodavatelů typu Tondach, Bramac, Mediterran, KM Beta či jiných prověřených firem, zatímco levnému plechu je lépe se vyhnout. Pamatujte na to dříve, než se na Česko požene nová bouřka.