Bouřlivák Alonso Cano se narodil před 410 lety

Relax
18. 3. 2011 16:41
Alonso Cano.
Alonso Cano.

Se svým divokým temperamentem musel celý život bojovat španělský architekt, malíř a sochař Alonso Cano, od jehož narození uplyne 19. března 410 let.

Umělcova díla jsou dnes součástí slavných muzeí.Rodák z Granady, zvaný pro velký talent španělský Michelangelo, se dostával do problémů kvůli šarvátkám a soubojům; z metropole Madridu musel uprchnout kvůli podezření, že v návalu vzteku zavraždil svou manželku. Jeho originální dílo, na rozdíl od umělcovy povahy často křehké a něžné, mu však vždy znovu umožnilo vrátit se do "slušné společnosti".

Po padesátce byl Cano, přezdívaný také El Granadino, nakonec vysvěcen na kněze. V rodné Granadě ho jmenovali hlavním architektem místní katedrály. Kromě řady soch a pláten s náboženskou tematikou vytvořil mimo jiné její fasádu, která dodnes patří mezi velké skvosty španělské architektury.

Na svou dobu se nakonec dožil vysokého věku 66 let. Jeho díla jsou dnes součástí sbírek předních světových galerií a muzeí, mimo jiné pařížského Louvru, newyorského Metropolitního muzea či madridského Prada.

Autor: - mar -

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ