Budoucnost bydlení: <span>rotující mrakodrapy</span>

Relax
25. 6. 2008 13:04
David Fisher a jeho otáčivé mrakodrapy.
David Fisher a jeho otáčivé mrakodrapy.

David Fisher a jeho otáčivé mrakodrapy.Budoucnost se stává přítomností. V Moskvě a Dubaji mají vyrůst první otočné mrakodrapy. Autorem vizionářského a přísně ekologického projektu je David Fisher, italský architekt izraelského původu. V architektuře podle něj nastává nová éra.

Fishera prý k nápadu rotující budovy inspiroval velkolepý výhled na Manhattan z přítelova apartmá. Chtěl proto vymyslet takovou stavbu, aby se z její dobré polohy vytěžilo co nejvíce.

Prvními dvěma exempláři takzvané dynamické architektury, jak Fisher  svůj projekt nazývá, se mají pyšnit Dubaj a Moskva.

Půjde o prefabrikované, sluncem a větrem poháněné mrakodrapy, jejichž tvar se bude neustále měnit tak, jak budou jednotlivá poschodí rotovat kolem středové osy.

Průřez otáčivou věží.Projektanti 70patrové budovy pro Moskvu již dostali zelenou a 80patrový mrakodrap v Dubaji čeká na souhlas. Místo jednoho otáčejícího se podlaží, které už má několik budov po celém světě, budou ve Fisherových věžácích rotovat všechna.

Architekt své novátorské plány odhalil v úterý v New Yorku. Vrhá se na ně přesto, že jde o vůbec první výškové budovy, které bude projektovat. Do dokončené stavby v Dubaji se podle něj mají nájemníci nastěhovat ještě před koncem roku 2010. Výroba prefabrikovaných částí má začít již v několika příštích týdnech na jihu Itálie.

Další dynamické věže by Fisher rád postavil v New Yorku či Londýně, pro tato města však zatím nemá žádné konkrétní plány.

"Říkám tomu výstavba stroje k životu," řekl architekt na newyorské tiskové konferenci.

Každé patro, postavené z prefabrikovaných částí, se má otáčet samostatně kolem betonového jádra a celá budova tak bude neustále měnit svou vnější podobu. Rotace většiny pater bude předem nastavena tak, aby byla synchronizovaná a vytvářela promyšlené tvary.

Architektuře se s otáčivými domy otevírají nové obzory.Pokud si ale majitelé zakoupí celé patro, mohou otáčení sami ovládat pouhým hlasem a zvolit si tak nejvhodnější výhled i rychlost. Patro se má kolem své osy otočit za jednu až tři hodiny.

Výstavby moskevské rotující věže se ujala ruská developerská firma Mirax Group, zatímco plánovaný dubajský mrakodrap si vzala na starost Fisherova společnost Rotating Tower Technology Company. Kvůli technické obtížnosti projektu má být použito několik inovativních technologií.

Kromě plaveckých bazénů a zahrad budovy nabídnou také zdviže pro automobily, aby je jejich majitelé mohli parkovat přímo před svými apartmány.

Pět fází rotace dynamické věže, která má vyrůst v Dubaji.Plánuje se, že věže si pomocí solárních panelů a větrných turbín, instalovaných horizontálně mezi patry, samy vyrobí dostatek elektřiny pro vlastní potřebu i pro další domy v blízkém okolí.

Stále však ještě panují nejasnosti kolem detailního financování projektu. Developeři v Dubaji se spoléhají na to, že se jim podaří co největší část z potřebných 700 milionů dolarů získat alespoň předčasným prodejem prostor.

Technickým poradcem Fisherova projektu je Leslie Robertson, který byl konstrukčním inženýrem newyorského Světového obchodního centra, jež 11. září 2001 padlo za oběť teroristickému útoku.

Foto: AP, dynamicarchitecture.net

Autor: Reuters

Další čtení

ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Nové vydání časopisu Instinkt č. 8/2025: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
10. 7. 2025

Soňa Klepek: Jonášová Ve víru spotřeby

Relax
9. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ