
Ti, kteří teď mimořádnou nabídku radnice nevyužijí, musejí počítat s návštěvou exekutora. Vymáhaná částka se tak může několikanásobně zvýšit, řekl místostarosta Josef Vojta.
"Pokud je dluh třeba 500 korun za popelnici, s poplatky exekutora může narůst na několik tisíc," upozornil. Vojta dodal, že město má smlouvu s exekutorskou kanceláří a exekutoři už za něj dluhy také vymáhali. K mimořádné nabídce bystřičtí radní přistoupili po kontrole výběru správních poplatků. "Celkem nás překvapilo, že k pololetí tam je hodně nedoplatků zejména za odpady," uvedl Vojta. Na nedoplatek byli lidé dvakrát upozorněni, teď jim radnice ještě pošle poslední výzvu k zaplacení.
Podle předpokladu rychle zaplatí hlavně ti, kteří včas neuhradili poplatky nebo pokuty - tyto platby se na celkovém dluhu 4,4 milionu korun podílejí asi polovinou. V těchto případech totiž nevzniká tak velké penále jako u nájemného za byty, které tvoří zbývající část dluhů. Kdo nezaplatí nájemné, musí podle zákona počítat s tím, že penále denně narůstá o 2,5 promile a rychle převýší samotnou dlužnou částku.
Dluhy se nezvyšují, penále ale stoupá
Bystřice se zhruba 8800 obyvateli vlastní 1843 bytů, mezi městy v kraji asi nejvíc. Výběr nájemného se prý ale moc nezhoršuje. "Některé dluhy se nám podaří vymoci, ale zase někteří neplatiči přibudou," přiblížila Věra Vančová z městského odboru bytového hospodářství. U neplatičů, kteří byli z městského bytu vystěhováni, se dluhy sice nezvyšují, ale penále stoupá dál. Vymáhání je obtížné, pokud dlužníci nepobírají žádný důchod, nepracují a nemají ani majetek.
Penálové prázdniny využívají i další města, třeba středočeská Příbram. Tvrdý postup vůči neplatičům zvolila některé města na severu Čech. V Chomutově odebíral neplatičům část sociálních dávek přímo při jejich vyplácení exekutor.
Foto: www.wikipedia.org