Český Krumlov nabídne pozemky pro bydlení asi tisícovky nových obyvatel v areálu bývalých kasáren Vyšný. Pozemky o rozloze 23 hektarů město převzalo v roce 2007. Od té doby nechalo zpracovat studie a plány a shání dotace na demolice a vybudování technické infrastruktury budoucího sídliště.
Z asi padesátky armádních objektů lze komerčně využít jen 16. Cena metru čtverečního zasíťovaných pozemků neklesne nejspíše pod 1000 korun, řekl ČTK starosta Luboš Jedlička (ODS).
ČTĚTE TAKÉ: Bydlení je drahé, myslí si skoro tři čtvrtiny Čechů
Starosta předpokládá, že zájem o pozemky bude značný. Na přelomu tisíciletí podle něj nebyly ve městě vytvořeny podmínky pro individuální výstavbu a lidé se z města stěhovali. Teď by se rádi vrátili. O individuální výstavbu mají zájem také manažeři firem, kteří do města dojíždějí. Je předpoklad, že do satelitního sídliště by se přestěhovali i někteří současní obyvatelé. Bydlení by našli i kvalitní pracovníci služeb v cestovním ruchu, kteří ve městě chybí.Město od převzetí majetku platí za ostrahu rozsáhlého areálu i různé poplatky a revize. Podle mluvčí města Jitky Augustinové bylo od září do prosince nákladem 7,5 milionu korun zdemolováno šest objektů, nájezdová rampa a asfaltová plocha u skladu. Město na likvidaci objektů dostalo dotaci 5,6 milionu korun. Kromě jiného zmizela čtyřpodlažní panelová ubikace, rozestavěný čtyřpodlažní panelový skelet, sklady a nabíjecí stanice. S poslední žádostí o grant město ale neuspělo, podává ji nyní znovu.
Než se investor pustí do samotné výstavby sítí, bude nutný ekologický a pyrotechnický audit. Jako první pak přijde na řadu výstavba hlavního kanalizačního sběrače, jenž bude podle odhadů stát zhruba 130 milionů korun. Město na něj shání dotaci. V severní části pozemku se počítá s výstavbou 75 rodinných domů, v jižní s bytovkami, ve střední pak podle plánů vznikne občanská vybavenost včetně bytů pro seniory. Až bude hotová kompletní stavební dokumentace, bude se rozhodovat o investorovi.Podle pamětníka Karla Podruha areál Vyšný v letech 1918 až 1925 sloužil československé armádě. "Po okupaci tam Němci postavili několik dřevěných baráků. Po osvobození se v objektu usídlili američtí vojáci," řekl ČTK. Nová kasárna se v místě začala budovat v 60. a 70. letech pro pohraniční vojsko. V 90. letech pak sloužil mírovým jednotkám SFOR.
V deseti místních částí Českého Krumlova žije nyní trvale 13.585 obyvatel, z toho 240 cizinců. Historické centrum s hradem a zámkem jsou zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Zámek je po Pražském hradě nejnavštěvovanější památkou v Česku.
Foto: wikipedia