Chcete <span>pojistit byt?</span> Nejvíc zaplatíte v Praze

Relax
6. 9. 2007 12:13
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoPři stanovení ceny pojištění bytu nebo domu proti riziku krádeže rozlišují pojišťovny klienty podle lokality, v níž se nemovitost nachází. Nejlevněji pojistku pořídí obyvatelé malých obcí, v Praze a ve velkých městech, která jsou považována za riziková, panuje situace opačná. Za pojistění domova zde lidé často zaplatí o stovky až tisíce korun víc.

Česká pojišťovna rozděluje obce a města, ve kterých jsou pojišťované objekty v pojištění domácnosti v souvislosti s rizikem krádeže, do pěti rizikových pásem, řekl mluvčí ČP Václav Bálek. V nejrizikovějším pásmu jsou Praha a Ostrava, ve druhém je už měst 11, například Brno, Chomutov, Kladno či Most a ve třetím pak 18 měst, třeba Bílina nebo České Budějovice. Ve čtvrtém pásmu jsou další okresní města a v pátém nejméně rizikovém pásmu ostatní města a obce. 

Allianz rozdělila republiku pro riziko krádeže vloupáním do tří rizikových zón. Jde o Prahu, velká města a zbytek země. Záleží také na tom, zda je domácnost umístěna v rodinném domě nebo v bytovém domě. Nejméně rizikový klient bydlí v malé obci v bytovém domě, ten nejvíce rizikový klient v Praze v rodinném domě, upozornila mluvčí pojišťovny Pavla Paseková.
    
Ceny se mohou lišit až o tisícovky korun, záleží samozřejmě na celkové pojistné částce. Například pojistka ČP bytu v prvním pásmu na pojistnou částku 600 tisíc Kč při spoluúčasti 5000 korun činí v prvním pásmu 2200 Kč, zatímco v pátém pásmu 1300 korun, vypočítal Bálek. Další možnost, kterou u tohoto rizika pojišťovny používají, je zpřísnění požadavků na zabezpečení, podotkl ředitel makléřské společnosti Insia Ivan Špirakus.
    
Při pojištění nemovitostí se ještě sleduje, zda daná lokalita byla v minulosti zasažena povodní, respektive jestli spadá do pásma tzv. dvacetileté či padesátileté vody. Obecně platí, že lokalita, která je postihována povodní častěji než jednou za dvacet let, se považuje pro riziko povodně prakticky za nepojistitelné, připomněl Špirakus. V poslední době se podle něj v ČR vytvořily nové mapy pro tíhu sněhu a vichřici, takže je možné, že se i tyto údaje postupně dostanou do sazeb. 

Například v Anglii se používají daleko podrobnější poštovní směrovací čísla (často jen pro pár ulic), takže se využívá policejní statistika krádeží pro přesné nastavení sazeb a bude se to používat i pro povodně. Ceny se tak mohou lišit i v sousedních ulicích, poznamenal Špirakus.

Ilustrační foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ