
V příštím roce by podle ministra životního prostředí Martina Bursíka (SZ) mohl začít přispívat domácnostem na kotle na biomasu, solární panely a tepelná čerpadla Brusel.
Evropská komise při schvalování operačního programu Životní prostředí sice odmítla dotovat vytápění rodinných domků, ministerstvo s ní však dál jedná. Brusel tvrdil, že by se jednalo o nedovolenou podporu bydlení, čeští úředníci komisi přesvědčují, že investice do výměny starých zadehtovaných kotlů je ekologickou investicí. Podle Bursíka získali podporu Francie a už příští rok by se stanovisko komise mohlo změnit. Do té doby bude výměnu kotlů financovat stát z vlastních zdrojů.
Finanční injekce od státu? Až 50 tisíc

Cílem ministerstva je, aby co nejvíc ze zhruba půl milionu domácností, které v současnosti vytápějí uhlím, přešlo v příštích šesti až osmi letech na modernější a ekologičtější způsob vytápění. Topení uhlím je významným zdrojem znečištění ovzduší prachovými částicemi a oxidu uhličitého, lidé se k němu začali vracet na počátku desetiletí kvůli zdražení plynu. Skoncování s topením uhlím by mělo definitivně uzavřít někdy kolem roku 2016 radikální zpřísnění norem pro emise z domácích kotlů.
Foto: Profimedia