<span>Chcete zelenější kotel?</span> Stát vám pomůže

Relax
1. 4. 2008 13:56
Státní příspěvek na výměnu kotle může letos získat až 2000 domácností.
Státní příspěvek na výměnu kotle může letos získat až 2000 domácností.
Státní příspěvek na výměnu kotle může letos získat až 2000 domácností.Až dva tisíce domácností může letos dostat státní příspěvek na výměnu kotle na spalování uhlí za alternativu šetrnější k životnímu prostředí. Státní fond životního prostředí (SFŽP) má na letošní rok připraveno na tento účel 100 milionů korun.

V příštím roce by podle ministra životního prostředí Martina Bursíka (SZ) mohl začít přispívat domácnostem na kotle na biomasu, solární panely a tepelná čerpadla Brusel.

Evropská komise při schvalování operačního programu Životní prostředí sice odmítla dotovat vytápění rodinných domků, ministerstvo s ní však dál jedná. Brusel tvrdil, že by se jednalo o nedovolenou podporu bydlení, čeští úředníci komisi přesvědčují, že investice do výměny starých zadehtovaných kotlů je ekologickou investicí. Podle Bursíka získali podporu Francie a už příští rok by se stanovisko komise mohlo změnit. Do té doby bude výměnu kotlů financovat stát z vlastních zdrojů.

Finanční injekce od státu? Až 50 tisíc

Uhlím topí v Česku zhruba půl milionu domácností.Podle podmínek, které zveřejnil SFŽP minulý týden, může podpora u kotlů na biomasu a solárních panelů dosáhnout až 50 procent investičních nákladů, u tepelných čerpadel až 30 procent nákladů. Maximální výše podpory může být 50 tisíc korun u kotlů na biomasu a solárních systémů na ohřev vody, u tepelných čerpadel a solárních systémů pro přitápění může dotace dosáhnout až 60 tisíc korun. Aby na peníze dosáhli i ti, kteří si nemohou dovolit výměnu starého kotle ani spolufinancovat, jedná ministerstvo s bankami o zvláštních nízkoúročených úvěrech. Žádosti o dotace a úvěry by byly administrovány společně.

Cílem ministerstva je, aby co nejvíc ze zhruba půl milionu domácností, které v současnosti vytápějí uhlím, přešlo v příštích šesti až osmi letech na modernější a ekologičtější způsob vytápění. Topení uhlím je významným zdrojem znečištění ovzduší prachovými částicemi a oxidu uhličitého, lidé se k němu začali vracet na počátku desetiletí kvůli zdražení plynu. Skoncování s topením uhlím by mělo definitivně uzavřít někdy kolem roku 2016 radikální zpřísnění norem pro emise z domácích kotlů.

Foto: Profimedia
Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Nové vydání časopisu Instinkt č. 8/2025: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
10. 7. 2025

Soňa Klepek: Jonášová Ve víru spotřeby

Relax
9. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ