
"Opravili jsme střechu, podlahu a omítky, vymalovali jsme a instalovali závěsné a bezpečnostní zařízení, výstavní panely i přípojku elektrického proudu. Celkem to přišlo na více než 300 000 korun," uvedl Antoš s tím, že náklady sdružení hradilo z dotace od města, kraje a sponzorů. V další etapě rekonstrukce, která bude následovat po ukončení letošní výstavní sezony, by v objektu měly být vybudovány rozvody elektřiny a instalováno osvětlení.
Budova Orlovny, která sousedí s Arcibiskupskou mincovnou, stojí na pozemku starého biskupského mlýna, který v roce 1897 vyhořel. Jeho zbývající část, takzvaná Malá strana, byla za arcibiskupa Kohna přestavěna na zámeckou vodárnu a vzniklo zde tělovýchovné zařízení Orlovna. V této části již sdružení od loňského roku vystavuje.
Zachráněn bude možná i zámecký vodovod
"Ve druhé polovině zůstal zachovaný někdejší zámecký vodovod, který napájel fontány v Podzámecké zahradě. Je to technická památka, byť zchátralejší než Orlovna, ale dá se rekonstruovat. Jak se staneme trochu známější, chtěli bychom se pustit i do opravy této části," poznamenal Antoš. Náklady se budou pohybovat mezi pěti až deseti miliony korun.
V letošní výstavní sezoně připravuje sdružení na Orlovně tři hlavní výstavy. Sezona bude zahájena v pondělí 27. dubna otevřením výstavy předního českého architekta Otakara Kuči s názvem Krajina a město. "Docent Kuča patří k nejvýznamnějším českým krajinářským architektům, navíc je jedním z těch, kteří se velmi zasloužili o zapsání kroměřížských zahrad a zámku na Listinu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO," přiblížil Antoš.
Počínaje 22. červnem budou v galerii k vidění práce studentů Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati pod názvem Multimedia a design. Expozice potrvá do 7. srpna. Vrcholem letošní výstavní sezóny pak podle Antoše bude výstava 11 x 3 jedenácti předních českých autorů.
Foto: Profimedia