
Odpůrcům novely k jejímu zamítnutí chyběly dva hlasy, pro schválení novely scházelo pět hlasů. Norma tak poputuje v souladu s ústavou k prezidentovi jako přijatá po uplynutí měsíční lhůty, kterou Senát na projednání zákonů má. V případě novely lhůta uplyne 14. května. Navrhovaná úprava má růst nájemného zpomalit. Konečná výše regulovaného nájemného v roce 2012 bude podle návrhu stejná, jako měla být původně v roce 2010. Možnost jednostranného zvyšování se ve vybraných obcích prodlouží až do roku 2012.
Týkat by se to mělo podle novely obcí, v nichž se letos nájmy zvýší o více než 40 korun na metr čtvereční. To jsou s výjimkou Ústí nad Labem a Ostravy všechna krajská města a všechna středočeská města nad 10 000 obyvatel. Podle spoluautora návrhu Jiřího Carbola (KDU-ČSL) se návrh týká 300 000 bytů, kde by se nájemné v příštím roce skokově zvyšovalo vzhledem k nárůstu cen nemovitostí v minulých letech, což by způsobilo výraznější nárůst hodnot cílového nájemného.
Náplast pro majitele domů
Senátor ODS a teplický primátor Jaroslav Kubera návrh označil za protiústavní kvůli tomu, že se týká jen některých měst. Tvůrcům zákona z řad KDU-ČSL jde podle Kubery o to, že potřebují ve městech získat další voliče. Kubera upozornil i na aktuální rozhodnutí Ústavního soudu, podle něhož někteří majitelé domů s regulovaným nájemným mají kvůli nucenému omezení vlastnického práva nárok na specifickou formu náhrady od státu. Další senátor ODS Petr Pakosta podotkl, že systém sociálních dávek je připraven absorbovat náraz, který bude spočívat v úplné deregulaci nájemného.
Ministr pro místní rozvoj v demisi Cyril Svoboda (KDU-ČSL) novelu již dříve označil za protikrizové opatření vzhledem k tomu, že ve velkých městech mohou mít lidé problém se zvyšováním nájmu. Naopak ministr financí v demisi Miroslav Kalousek pokládá novelu za nespravedlivé zvýhodnění jedné skupiny obyvatel vůči ostatním. Krize podle něj nedoléhá na nájemníky s regulovaným nájemným více než na ty, kteří bydlí v bytech s neregulovanými nájmy.
Předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček po schválení novely sněmovnou uvedl, že prodloužení deregulace může připravit státní pokladnu až o deset miliard korun. O pět až šest miliard prý přijdou kvůli nižším nájmům obce, o další čtyři miliardy vlastníci bytů. Ti přitom doufají, že jim náhradu od státu přiřkne Evropský soud pro lidská práva.
Foto: Profimedia