
"Jde o spojení čtyř zemí, jejich designérů a návrat do minulosti", řekla kurátorka Veronika Loušová. Výstava přibližuje současnou designérskou tvorbu 120 autorů z Česka, Slovenska, Maďarska a Rakouska široké veřejnosti.
Hlavními částmi, které diváka provázejí, jsou domácnost, volný čas a lázeňství. "V lázeňství se už nezápasí, ale odpočívá. Díváme se na pohárky jako pítka, nebo posedíme si na lavičkách," popsala Loušová. Chce, aby si návštěvníci vytvořili především vlastní názor na design.

Nejslavnější česká židle? Thonetka
Jedním ze symbolů výstavy je známá židle Thonetka z ohýbaného bukového masivu se dvěma půlkruhy v opěradle a kruhovým vyplétaným sedátkem, která je považována za prototyp dokonalého průmyslového výrobku. Sériově se začala počátkem 60. let 19. století vyrábět v továrně Michaela Thoneta v Koryčanech na Moravě.

Její futuristické svítidlo Orbital light z duralu a progresivních zdrojů s LED diodami je industriálním světelným objektem, který koncipovala do větších interiérů. Zajímavými objekty jsou rovněž univerzální bar Justincase, který navrhl rakouský designér Rene Chavanne a umělohmotná plocha Snapset, z níž se mohou pomocí spínaček vytvořit předměty pro domácí využití.

Foto: ČTK, archiv