Autor mnoha dřevěných staveb Martin Rajniš a jeho kolegové a kolegyně uvedený princip razí posledních deset let, řídí se heslem: Jednej lokálně, mysli globálně.
"Přirozená architektura je živá, proto nenavrhujeme výstavu jako muzejní expozici, ale jako autentické prostředí. Nereprodukujeme fotografie a plány, nepopisujeme, nevysvětlujeme. Návštěvník získává informace přímou emocionální zkušeností," píší autoři vítězného projektu - vedle Rajniše také Irena Fialová a Jana Tichá.
Mikroskopický David a bilionový Goliáš
Přirozená architektura to u komise vyhrála proto, že je „inspirativním a interaktivním konceptem" a že "hravým a přirozeným způsobem" představuje významnou osobnost současné české architektury. Návrh podle poroty také dobře pracuje s prostorem pavilonu a „nabízí setkání se skutečně reálnou architekturou".
„Mám obrovskou radost," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ architekt Martin Rajniš. „Za celou novodobou historii bylo v Česku postaveno staveb za jeden a půl bilionu korun. Jsem pyšný na to, že pro italské Bienále vyhrála prezentace prací, které dohromady nestály ani pět milionů. Byl to souboj mikroskopického Davida s obrovským Goliášem," komentuje konečný výběr poroty Rajniš.
Díky čemu David na Goliáše tentokrát vyzrál? „Opět rozumem," dodává lakonicky architekt, který je mimo jiné autorem nové poštovny na Sněžce a jiných převážně dřevěných staveb, které respektují přírodu.
Nezpůsobit katastrofu
„Architektura prožívá krizi. Je nutné začít tvořit jinak: místo designu a estetiky se inspirovat hlubokými zákony přírody," píše Rajniš ve svém manifestu Přirozené architektury.
"Ponořit se do prostředí, do systému, ze kterého jsme povstali. Sto tisíc generací jsme žili v přírodě a pouhých sto nebo dvě stě generací žijeme v civilizaci. Pokud hledáme společnou řeč se všemi lidmi na zemi, pokud chceme, aby současná architektura byla příjemná a sdělná, budou logickým výchozím bodem právě přírodní principy. Příroda je neuvěřitelnou pokladnicí geniálních konstrukcí, tvarů, barev, systémů i nahodilostí. Ukazuje nám, jak žít s chybami a nezpůsobit katastrofu."
Bienále Benátky 2010 se bude konat od 29. srpna do 21. listopadu. V české „expozici" v Benátkách budou ukázky práce Rajniše a jeho kolegů v měřítku 1:1, ale i modely celých realizovaných projektů. Budou se (spolu s diváky) odrážet v zrcadlové stěně. Na patře se budou promítat filmy o stavbě věží.
„Kdo chce, může si postavit svou věž v dětské dílně," slibují autoři. Výrobu a instalaci výstavy autoři plánují jako „hutě studentů" pod vedením tesařů - stavby a modely tak budou vznikat před očima diváků.
ČTĚTE TAKÉ: Nová poštovna na Sněžce je na prodej
Foto: Vizualizace e-Mrak