Domov pro severský rituál
10.04.2007 15:55 Původní zpráva
Jednoduchý design prosycený vůní dřeva, výrazné skleněné plochy, moderní parní lázeň i zurčení blízkého potoka, který láká ke koupání – to vše z příbytku The Mill House, jenž leží kousek od města Malmö, vytváří ideální místo pro obnovení sil duše a těla. Dům šitý na míru severskému rituálu – saunování - i okolní panenské přírodě navrhl pro švédskou rodinu architekt Gert Wingårdh.
Ačkoli si dnes ve spojení se slovem saunování vybavíme spíše Finsko, ve středověku byl tento zdraví prospěšný zvyk oblíbený po celé Skandinávii. Ve Švédsku bohužel rozmachu takových lázní učinila přítrž církev. „Hříšné“ sauny mohly slavit návrat až koncem 19. století, kdy se v celém Švédsku začaly zřizovat veřejné lázně jako součást osvěty. Měli je tehdy dokonce předepsané i školáci, docházeli do nich pravidelně jednou týdně v rámci školní výuky.
První „domácí“ varianta sauny ve Švédsku vznikla v 50. letech minulého století. Na rozdíl od Finska, kde sauna bývá běžnou součástí třeba i malého jednopokojového bytu, je ve Švédsku dodnes považována za luxus. Správná švédská sauna totiž není součástí domu, ale stojí samostatně. Obvykle mívá podobu malého dřevěného domku a kromě potírny zde nesmí chybět ani šatna a veranda s výhledem. Nejčastěji na tyto dřevěné stavby narazíte na břehu moře nebo jezera - po pobytu v sauně je totiž nutné zchladit rozpálené tělo koupelí v ledové vodě. The Mill House, jak se útulný patrový domek nazývá, není výjimkou. Tradičnímu pojetí rituálu saunování a následné koupele odpovídá beze zbytku. Navrch nabízí četná vylepšení. Není pouhým relaxačním prostorem, ale svébytným příbytkem.
Skromné obydlí ze dřeva, kamene a skla vyrostlo na břehu potoka, jako přístavba ke staré venkovské na farmě na jihu Švédska, kterou majitelé, obyvatelé blízkého města Malmö, proměnili ve víkendové útočiště. Primární funkcí The Mill House je sice sauna, ale díky intimní velikosti a použitým materiálům - v interiéru se nejvíce ke slovu dostalo dřevo - působí spíše jako čajový domek pro zenového mistra. Svůj podíl na tom jistě má i efektní umístění, díky němuž dům při pohledu zepředu vypadá, jako by vyrůstal přímo z vodní hladiny. Vysvětlení je vcelku jednoduché. Tradiční rituál se bez koupele ve studené vodě neobejde, a tak architekt nechal koryto potoka rozšířit tak, aby vznikl malý bazén. Druhý, mnohem menší se nachází vedle sauny.
Působivé a přitom praktické je také prosklení celé přední části domu. Obrovské skleněné plochy otevírají příbytek slunečním paprskům, ale zároveň ho i maximálně propojují s okolím. Asi nejvíce to obyvatelé ocení, když se po lázni uvelebí na pohodlné pohovce u proskleného krbu zavěšeného v prostoru. Naskytne se jim výhled na blízký potok a zahradu, kterou zpestřují detaily bran vyrobených z proutí, i na vzrostlé stromy lesa. Jeho krásy i proměny během ročních období si tak mohou vychutnat z tepla domu. O své soukromí se příliš obávat nemusejí. Dům cloní proutěné zábrany a pozemek, který patří ke staré farmě, je oplocen.
Srdce domu zaujme na první pohled. Stupňovité odpočinkové plochy kryjí jednoduché bambusové rošty. Stěny sauny jsou ze dřeva, podlaha je naopak kamenná a doplňuje ji kulaté podlahové osvětlení. Kromě sauny, prostoru pro svlékání, koupel a relaxaci však v obydlí najdete i další místnosti. Patří mezi ně společenský prostor s krbem, na který volně navazuje funkční kuchyně a klidná ložnice v patře.
Protože Gert Wingårdh věnoval stejnou péči designu interiéru jako exteriéru, není v útrobách domu o zajímavá zákoutí nouze. Například podlahy až na jedinou výjimku tvoří kamenné dlaždice, zdi jsou obloženy přírodním dřevem či kamenem. Za bližší prozkoumání určitě stojí také dřevěné schodiště, které se nachází za kuchyní. Na jeho konci vás čeká překvapení ve formě podkrovní místnosti obložené světlým dřevem. Vybavena je pouze jednoduchou manželskou postelí, poličkou, stolkem a lampou potaženou papírem. Stropní osvětlení nebylo třeba. Denního světla sem proudí dostatek atypickým proskleným štítem. Co dodat - ideální místo pro nerušený spánek.
Foto: James Silverman
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.