Ekologické bádání? Třeba v bělostné věži bez přípojek
10.03.2009 12:00 Původní zpráva
Bělostná aerodynamická věž bez drátů a přípojek, která odolá náporu větru i sněhové kalamitě a nepovyšuje se nad okolní krajinu. Tak vypadá šetrná meteorologická stanice pro tři výzkumníky, kterou pro Chráněnou krajinnou oblast Králický Sněžník navrhli autoři vítězného návrhu v 3. ročníku ideové soutěže pro studenty Revit Open 2008.
Budoucí architekti i čerství absolventi vysokých škol s architektonickým nebo stavebním zaměřením v České a Slovenské republice dostali za úkol navrhnout soběstačné vědecké pracoviště v chráněné krajinné oblasti. Podmínkou byla minimální ekologická zátěž a nízké provozní náklady budovy.Vavříny pro vítěze si z klání, jež vyhlásila společnost Autodesk společně s Kabinetem modelového projektování Fakulty architektury ČVUT (MOLAB), odnesli studenti z Fakulty architektury v Praze Martin Prokš a Marek Přikryl. Do lokality s nádhernými panoramatickými výhledy na Hrubý Jeseník a Rychlebské hory zasadili úspornou věž inspirovanou křídlem letadla a tvarem bobřího ocasu.
"Věž jsme chtěli od začátku. I přes svou výšku chová ke svému okolí nejšetrnějším možným způsobem - minimální zastavěná plocha znamená minimální zásah do krajiny. Meteorologiská stanice má v krajině zvláštní postavení - a domníváme se, že má právo být vidět, že je zbytečné ji zakopávat do země," vysvětluje Marek Přikryl. Kompaktní aerodynamicky tvar, stejně jako letecké křídlo, podle něho lépe odolává vrtochům počasí. "Je to dům omývaný větrem. Inspirovali jsme se proto také proudnicovým tvarem bobřího ocasu."Porotu na vítězném návrhu zaujal architektonický koncept, stavební technologie i vhodná volba materiálu. Nosnou dřevěnou konstrukci stavby doplňuje sendvičový plášť, který pokrývají titanzinkové šablony. Elektrickou energii útočišti pro vědce dodává z větší části malá větrná elektrárna. Hlavním zdrojem tepla je však tepelné zemní čerpadlo, doplněné několika solárními kolektory.
„Návrh meteorologické věže nabízí zajímavou architekturu podepřenou kvalitním stavebně technickým řešením," srhnula názor poroty Dana Matějovská, vedoucí kabinetu MOLAB Fakulty architektury ČVUT. Nejzajímavější na objektu je podle ní jednoduché a energeticky optimalizované tvarové řešení, které čerpá inspiraci z vojenského opevnění z 30. let.Na 2. místě anonymního klání studentů se umístila Kateřina Dvořáková z Fakulty architektury VUT v Brně a 3. místo obsadili Jan Kokeš a Zdeněk Chmel z téže fakulty.
Autoři nejlepších návrhů obdrželi ceny ve formě softwarů Autodesk, notebooků a digitálních fotoaparátů. Zvláštní cenu MOLAB, Kabinetu modelového projektování Fakulty architektury ČVUT, získali Tomáš Lindovský, Martin Stára a Kamil Štajgl z Fakulty architektury ČVUT za použití netradičních přístupů a neobvyklého řešení.
Foto: Revit Open 2008
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.