Fragmenty architektury <span>v hledáčku Ester Havlové</span>

Relax
16. 6. 2009 17:21
Casa da Música v Portu od architekta Rema Koolhaase.
Casa da Música v Portu od architekta Rema Koolhaase.

Casa da Música v Portu od architekta Rema Koolhaase.Patříte mezi obdivovatele moderní architektury, ale na výlety za jednotlivými nejzajímavějšími počiny současnosti vám scházejí peníze? Nevadí. Vypravit se za nimi můžete i na jediné místo - do Arcidiecézního muzea Olomouc, kde se koná výstava Fragmenty fotografky Ester Havlové.  

Na výstavě renomované české fotografky architektury se od 18. června do 30. září představí více než dvě desítky fotografií současných staveb. Zájemci si je budou moci prohlédnout na velkoformátových panelech v Křížové chodbě paláce biskupa Jindřicha Zdíka. Kromě Guggenheimova muzea v Bilbau se zde objeví například Židovské muzeum v Berlíně či Univerzitní knihovna v Utrechtu. Chybět nebude ani Tančící dům v Praze nebo Moravské kartografické centrum ve Velkých Opatovicích. Příchozí budou moci obdivovat také Arcidiecézní muzeum Olomouc, které bylo podle projektu pražského ateliéru HŠH dokončeno v roce 2006.

Arcidiecézní muzeum v Olomouci od HŠH architekti.Fotografka vybírala snímky na výstavu pečlivě, s úmyslem ukázat krásnou architekturu na výtvarně působivých záběrech, často detailech. Klíčová však není pouze atmosféra, ale také tajemství. „Na první pohled může být  přehlédnuto o jakou stavbu se jedná. Poučený divák ale nakonec vždy pozná, o které dílo jde a nepoučený má možnost najít informace v podrobných popiscích, ty jsou stejně důležité jako fotografie," přibližuje Ester Havlová.

Expozici Fragmenty doprovází unikátní publikace z pražského nakladatelství Titanic. Nejde však o klasický katalog. „Publikace má spíše charakter autorské knihy, výtvarného objektu. Speciální papírové pouzdro z dílny Jana Činčery totiž obsahuje volné listy dvou rozměrů s tisky fotografií a brožuru s doprovodnými texty," popsal kurátor výstavy Jakub Potůček.

Vernisáž výstavy se uskuteční 18. červa v 18.30. Expozice bude přístupná denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Vstupné činí 50 korun, děti, důchodci a lidé s nárokem na slevu zaplatí polovic.

Foto: Ester Havlová

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ