Integrální dům tančí v údolí Toronta

Relax
21. 12. 2010 11:04
Integrální dům v Torontu navrhli Brigitte Shimová a Howard Sutcliffe.
Integrální dům v Torontu navrhli Brigitte Shimová a Howard Sutcliffe.

V prosinci byla v kanadském Torontu dokončena unikátní soukromá rezidence s názvem Integrální dům. Cílem architektů bylo vytvořit příjemné bydlení spojené s koncertní síní. Realizace unikátního domu, který působí, jako by se zvolna pohyboval prostorem, stála půl miliardy korun.

Investorem stavby byl profesor matematiky James Steward, který byl v minulosti také houslistou Symfonického orchestru Hamilton v blízkosti Toronta. Za svůj život vydělal miliony dolarů psaním učebnic matematiky. Když se rozhodl vložit většinu svého jmění na bydlení, mohl si vybrat téměř jakéhokoli světového architekta.

Interiér rozdělují betonové příčky a několik schodišť.Místo toho, aby si vybral nějakou mezinárodní hvězdu, ale oslovil téměř neznámou dvojici: Brigitte Shimovou a Howarda Sutcliffa, aby mu vytvořili rezidenci ve stráni údolí luxusní čtvrti Toronta Rosedale.

James Steward nechtěl pouze nové bydlení, jeho idea byla spojit rezidenci se soukromým koncertním sálem - a mnoha křivkami.

Mimoto dal architektům bezprecedentní a zřejmě neopakovatelnou svobodu. Dvojice nedostala ani harmonogram, ani žádné požadavky na design domu.

Členěný interiér Integrálního domu.Integrální dům byl dokončený deset let po prvotní schůzce nad projektem. Stál 24 milionů dolarů (460 milionů korun) a chlubí se velkorysou rozlohou osmnácti tisíc metrů čtverečních.

Dům má skutečně velké množství křivek, masivní betonové členění a jedinečná schodiště, která kombinují dřevo a sklo. Doktor Steward zde může pořádat koncerty, večírky a maškarní bály v síni pro 150 lidí.

Dům spojuje patinu s klasickou skandinávskou jednoduchostí, takže vypadá starší, než ve skutečnosti je. Budova vyzařuje energii a dynamiku, její zvlněné křivky dávají pocit pohybu.

Vnitřní schodiště je výsledkem práce architektů, sklářské designérky a statika.Vnitřní velkolepé svítící schodiště je uměleckým dílem, vzniklo jako výsledek spolupráce architektů se sklářskou designérkou Mimi Gellmanovou a statikem Davidem Bowickem.

Je vyrobené z ručně foukaného modrého skla, které drží při sobě nerezové nosníky.

V prosinci dokončený dům se již ocitl v prestižní ročence torontských architektů, ve které byl označen souslovím "must see" neboli "nutné vidět".

A v článku týdeníku Wall Street Journal jej ředitel newyorského Muzea moderního umění (MOMA) Glenn D. Lowry označil za jednu z nejdůležitějších staveb, které v posledních letech v severní Americe vznikly.

Foto: thecoolhunter.com

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Ideální tipy na cesty

Relax
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ