Jesenicko ví, jak pomoci sociálně slabým
25.06.2010 07:06
S vybudováním nízkoprahového zařízení v Mikulovicích, azylového bydlení v Travné či se vznikem agentury podporovaného zaměstnávání v Jeseníku počítá plán pomoci sociálně slabým z Jesenicka, který přijalo čtyřiadvacet měst a obcí z regionu.
Na jeho realizaci se bude snažit získat desítky milionů korun z evropských a národních zdrojů Lokální partnerství Jesenicko, jehož členy jsou kromě samospráv i školy či neziskové organizace. Vytvoření plánu iniciovala Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách.
ČTĚTE TAKÉ: Budějovice schválily Kaplického rejnoka
"Sociální vyloučení má na Jesenicku specifickou podobu. Nejedná se zde o jedno město či ghetto, ale o zhruba dvě desítky obcí, které se potýkají se sociálním vyloučením každá zvlášť. V každé obci může být například jen jeden sociálně vyloučený dům," řekla ČTK konzultantka agentury pro sociální začleňování pro oblast Jesenicka Martina Mařáková.Schválený plán obsahuje podle ní čtyři hlavní oblasti, a to podporu vzdělávání, bydlení, zaměstnanosti a prevence sociálně patologických jevů. V oblasti vzdělávání dokument počítá například s vybudováním či rekonstrukcí nízkoprahových zařízení, zaváděním odborných asistentů ve školách nebo s podporou žáků při vstupu a udržení se na středních školách.
Prioritami dokumentu v oblasti bydlení je zajištění takzvaných startovacích bytů pro lidi s drogovou nebo kriminální minulostí a ubytování klientů azylových domů. Další projekty zahrnují programy prevence závislosti na alkoholu, drogách či gamblerství nebo vytvoření agentury podporovaného zaměstnávání a podporovaných míst.Plán jeho autoři připravili na období od letošního do konce roku 2012. "Čtyři projekty již byly podány. Jedná se o nízkoprahová centra, sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi a terénní sociální práce. V současné době vrcholí příprava dalších tří," uvedla Mařáková.
Jesenicko dlouhodobě patří mezi regiony s nejvyšší nezaměstnaností v zemi. Na konci května v regionu hledalo práci celkově 3169 lidí, nezaměstnanost činila 14,2 procenta.
Foto: Robert Zaltohlávek, Lucie Pařízková, wikipedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.