Soutěž
Jihočeská živnostnice roku dělala křesla i pro Jiráskovou
09.10.2018 06:00
Pro Divadlo na Vinohradech i pro pořad Na plovárně opravovala nábytek čalounice Bedřiška Staňková, která letos zvítězila v jihočeském kole soutěže Živnostnice roku. Renovuje novodobý i starožitný nábytek, posledních šest let ve Vimperku pod značkou Čalounictví Beďula. Obrat jí meziročně letos stoupl o 40 procent, je v milionech korun. Zakázek má na půl roku dopředu, řekla Staňková.
V dílně, kde mívá zlatého retrívra jménem Anežka, pracuje až 12 hodin denně, i o víkendech. "Drží mě u toho, že přivezou křeslo, a nikdy nevím, co v něm je. Bylo tam třeba vosí hnízdo, nebo když jsem rozebrala křeslo z roku 1942, vyskočila na mě nacistická orlice, bylo to Heydrichovo křeslo," říká čtyřiapadesátiletá rodačka z Ostrova nad Ohří.
Za komunismu pracovala v podniku Jitona v Prachaticích, od roku 1993 podniká. Začínala s opravami čalouněného nábytku, pak přidala výrobu a renovaci starožitného. Začala s holandským masivním nábytkem, který tehdy opravovala pro firmu v Čimelicích na Písecku, skříně, pohovky, sofa.
Díky Jiřině Jiráskové, jíž opravovala věci na chalupě, se dostala k práci v Divadle Na Vinohradech. "Křesla, sofa, potřebovali, aby to co nejvíc vydrželo a přitom vypadalo esteticky. Žádné pružiny nebo výplet pružin: na to se nejlépe používají polystyrénové desky, které vytvarujete," říká. Vytvořila i první kulisy pro pořad Marka Ebena Na plovárně, dělala také červené křeslo pro pořad Nikdo není dokonalý.
U starožitného nábytku používá hodně bavlnu, polyester, kůži, třeba i hovězinu. Hodně dělá i moderní designy, u křesel je ovšem módní retro. Opravovala také kočárky pro muzeum v Kašperských Horách. Za život jí prošly rukama tisíce kusů nábytku, jen letos od ledna měla 100 zakázek, převážně starožitnosti, dodává i do Německa či Švýcarska.
Svého času provozovala ještě autokemp v Netolicích, od roku 2014 čalouní naplno. "Jsem tak zavalená prací, mám ji na půl roku dopředu, až do května nemůžu vzít ani židli," řekla Staňková, vyučená kuchařka a servírka. Často pracuje i pro penziony na Šumavě, na Kvildě či Modravě. Vyrábí matrace, zatepluje dveře, dělá zástěny za postele.
Přiznala, že před dvanácti lety se dostala na životní dno, zbývalo jí 1500 korun na měsíc. "Ale člověka to posílí," říká. Když potřebuje relaxovat, poslouchá rock, kapely Kiss, Nazareth, ale i skupinu ABBA, vstává s vysíláním rockového rádia, na ruce má tetování. "Kérka mi dodává energii. Na čalounictví mě nejvíc baví, že co kousek, to originál. Každý má svou historii. Čalounictví mě stále dobíjí, přestože jsem unavená. Baví mě, že každý den mám jinou práci, nedělám nic monotónního," řekla Staňková.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.