Kuchyň jako ze science fiction
22.04.2009 17:31 Původní zpráva
Kuchyň plná moderních elektrospotřebičů, které skoro neslyšíte ani nevidíte a které tiše a spolehlivě konají své povinnosti...Dnes už to nemusí být scince fiction, ale skutečná, hmatatelná realita.
Ingredience, ze kterých můžete vařit:
- moderní spotřebiče pro skladování
- moderní spotřebiče pro vaření
- moderní spotřebiče pro snadný úklid
Základní podmínkou pro supermoderní kuchyň je její instalace na míru a použití řady vestavných nebo volně stojících spotřebičů nejvyšší kvality. Parametrů pro výběr je hned několik. Ty nejdůležitější jsou nízká energetická spotřeba, možnost regulace výkonu a hladina hlučnosti.
ČTĚTE TAKÉ: Skleničky pro každou příležitost
Integrace kuchyňských spotřebičů v nábytku má estetické i praktické výhody. Vzhled kuchyně je kompaktní, eliminují se spoje, které by se zanášely nečistotami a snižuje se hlučnost. Z toho však vyplývá, že plánování kuchyně musí začít právě u spotřebičů. Prvním krokem k vysněné kuchyni je tedy vytvoření představy o možnostech moderních kuchyňských spotřebičů. Dnešní kuchyň je místem k přípravě jídel, ale i jejich skladování. Kapacita moderních interiérů je málokdy tak velkorysá, aby poskytovala i speciální prostory vhodné ke skladování potravin. Proto tuto funkci přebírají chladničky a mrazničky. Poměr těchto dvou typů prostor se časem mění ve prospěch mrazniček. Mají často stejné rozměry, jako chladničky. Nejmodernější chladící a mrazící skříně mají elektronickou regulaci teploty i funkci superchlazení a supermrazení. Jsou schopny kontrolovat teplotu uvnitř a včas vás upozornit na nebezpečí snížené teploty vlivem výpadku proudu apod.
Základním parametrem pro jejich výběr je energetická spotřeba. Provoz lednic totiž představuje přibližně čtvrtinu veškeré spotřeby v domácnosti. Nejúspornější jsou ledničky třídy A+++. Dalším důležitým parametrem je jejich objem. Na osobu potřebujete minimálně 50 - 70 l objemu. Samozřejmostí je samoodmrazovací systém, který pomáhá udržovat její spotřebu co nejníže. Vyplatí se postavit je na chladnější místo, aby jejich práce byla při nižší zátěži co nejefektivnější.
ČTĚTE TAKÉ: Čajová mánie: kam pro nevšední doplňky?
Na práci mrazniček logicky navazují mikrovlnné trouby. Princip ohřevu mikrovlnami je známý už od první poloviny minulého století, v kuchyni se začaly mikrovlnky používat v 60tých letech. Od té doby prošly vývojem a dnes jsou z nich moderní přístroje s řadou praktických přídavných funcí ( možnosti změny nastaveného výkonu během provozu, nastavitelná automatika udržování jídel na dané teplotě, řada automatických programů pro rozmrazování a vaření či ohřívání i paměť pro uložení vlastních programů), které s úspěchem využívá většina domácností. Oheň vždy byl a dodnes je srdcem každého obydlí. Pravda v moderní době nabírá zcela nových podob ve smyslu varných center plných neuvěřitelných varných systémů a systémů na odsávání par a pachů. Dokonce už nemusí mít s ohněm vůbec nic společného. Elektrické keramické varné desky mají stejný úspěch jako vaření na plynových hořácích. Navíc jsou opatřeny funkcemi zajišťujícími vyšší bezpečnost, snadnou manipulaci, rychlejší vaření a nižší spotřebu. Jsou schopny signalizovat zbytkové teplo, nepřítomnost hrnce i jeho velikost.
Některé sklokeramické desky disponují také speciálními prohlubněmi pro použití tzv. indukčního woku, ideálního pro asijskou kuchyni. Z profesionálních kuchyní se pomalu ale jistě stěhuje do těch domácích i speciální gratinovací a grilovací přístroj, kterému se říká salamander.
ČTĚTE TAKÉ: Tipy pro luxusní stolování
Varné desky však v kuchyni nového tisíciletí zdaleka nejsou jedinými přístroji k vaření. Mohou být doplněny řadou dalších, které rovněž vychází z tradičních přístupů k přípravě jídel, jsou však v novém kabátu. Klasickou pec nahrazuje pečící trouba. Může mít i 90 cm šířky, takže si milovníci čerstvých baget přijdou na své. Kromě horkovzdušné funkce může být trouba vybavena i tzv. klimatickým pečením, kdy je schopna nasát vodu, vytvořit páru a tím ideální prostředí pro zvláště křupavé kůrky. Nové trouby umí grilovat, sami se čistí a díky vlažným čelním stěnám jsou pro nás i pro naše děti bezpečnější.
Dalším zajímavým pomocníkem v kuchyni je nahřívač nádobí. Je to luxus, který ocení milovníci dokonalého servírování. Bývá doplňkem pečících trub. Příznivce zdravého způsobu vaření potěší parní trouby, které zachovávají vitamíny, původní chuť i barvu pokrmů. Součástí kombinovaných varných center jsou i vestavné grily klasické i lávové, integrované fritézy a dokonce i váhy, takže vše působí kompaktně a jednolitě, vše se dá snadno uklidit a zase snadno použít.
ČTĚTE TAKÉ: Krásná a praktická kuchyň. Kde ji pořídit?
Každé varné centrum je doplněno odsavačem par a pachů. Moderní digestoře dokáží likvidovat efektivně tyto vedlejší produkty vaření. Jediným problémem bývá hlučnost, které se zatím nedokáží vyhnout. Kuchyně může být ošperkována dalšími zajímavými spotřebiči. Těm, kteří si svůj den nedokáží představit bez kávy, jsou určeny vestavné kávovary. Jsou komfortní, stylové a elegantní. Mohou mít i pevné připojení na vodu, jejich obsluha je profesionální, jednoduchá a rychlá.
Spotřebiče typu pečících a parních trub, nahřívačů nádobí, kávovarů a mikrovlnek lze sladit v v jedné linii a jednotném nadčasovém designu. Jednoduché ovládání dotekovými displeji a supermoderní funkce pro snadné a komfortní použití dělá z kuchyně vysněné domácí pracoviště, které jste schopni obsloužit s minimem námahy a záviděníhodným efektem.
ČTĚTE TAKÉ: Zaostřeno na skleněné doplňky
A nakonec myčka. Žádná moderní kuchyň se bez ní neobejde. Udržuje pořádek a čistotu používaného nádobí, šetří náš čas i nervy. Tento nezbytný pomocník poskytuje komfort vám i vaší kuchyni a to řadou automatických programů, které můžete volit podle potřeby. Zajímavou je i nová funkce tzv. aktivního sušení, kdy se pomocí cirkulace horkého vzduchu efektivněji vysuší umyté nádobí, které vás navíc neopaří. Moderní myčky šetří energii mimo jiné také senzorem sušení, protože přizpůsobují teplotu sušení okolní teplotě a množství nádobí uvnitř. Myčka obvykle pracuje nejdéle ze všech spotřebičů. Proto je nízká hlučnost jedním z jejich nejdůležitějších atributů. I na tomto poli se zaznamenávají nebývalé úspěchy. Nejtišší myčka dosahuje hlučnosti pouhých 40 dB oproti stále ještě běžným 50 dB. Pro srovnání, tato úroveň je podobná tichému rozhovoru nebo jemnému šumu. Zejména v kuchyních integrovaných s obývacími pokoji se tato výhoda vyplatí.
Foto: Profimedia, Zaha Hadid architects, www.trendir.com,Toncelli
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.