
Město garsoniéry a dvoupokojové a třípokojové byty nabízí za 500 korun za metr čtvereční podlahové plochy, tedy za stejnou cenu jako při zahájení privatizace bytového fondu v 90. letech. "Chceme dát lidem stejnou šanci jako ostatním obyvatelům Litvínova, kteří si od města odkoupili byty už v minulosti," uvedl starosta Daniel Volák. Upozornil, že nabídka je zatím pouze průzkumem názorů nájemníků. "Zjišťujeme pouze, zda by měli lidé o byty v Koldomu zájem. Rozhodně nehodláme nabízet objekt nikomu jinému. Pokud nebude zájem ze strany nájemníků, dům si ponecháme," potvrdil radní Petr Myšák.

"Prodej bytů nájemníkům v těchto domech by se mohl uskutečnit ještě letos. Máme také byty ve čtyřech menších domech v lokalitě Chudeřín, jež město bezúplatně převzalo od státního podniku Doly a úpravny Komořany. I ty chceme v budoucnu prodat," doplnila Maříková.
Opravy Koldomu spolkly 150 milionů
Do rozsáhlé rekonstrukce Kolektivního domu město vydalo od roku 1998 na 150 milionů korun. Oprava zahrnovala kompletní výměnu všech osmi výtahů, vybudování protipožárních stěn a dvou recepcí, položení nové střechy, zateplení objektu, kompletní výměnu systému vytápění, nové vertikální rozvody vody a výměnu oken. V havarijním stavu jsou však už rozvody vody a kanalizace. Studie z roku 1997 vyčíslila náklady na další etapu oprav na 108 milionů Kč, v současné době už je to už ale minimálně 150 milionů Kč.

Kolektivní dům je jedním ze dvou v Česku, druhý stojí ve Zlíně. Byly vybudovány na začátku 50. let jako experiment. Měly být soběstačné, projekt počítal v objektu se sítí služeb včetně jeslí a školky, obchodů, restaurací či heren. Postupně však v Litvínově provozovny ukončily činnost. Nyní v Koldomu funguje hotel, restaurace, obchod potravinami, sauna, kadeřnictví a trafika.
Foto: www.mulitvinov.cz, litvinov.sator.eu