<span>Luxusní bydlo</span> za horentní sumy? Monako, Londýn i New York

Relax
24. 3. 2009 08:23
Za luxusní bydlení zaplatí nejvíce lidé v Monaku.
Za luxusní bydlení zaplatí nejvíce lidé v Monaku.
Za luxusní bydlení zaplatí nejvíce lidé v Monaku.Téměř polovina veškerých nabízených lokalit na světových trzích s bydlením vyšší třídy loni meziročně podražila. V posledním čtvrtletí minulého roku se však u třech čtvrtin lokalit růst cen zastavil, nebo se cenový vývoj dokonce obrátil. Vyplývá to ze zprávy poradenské společnosti Knight Frank a Citi Private Bank. 

Bydlení vyšší třídy je vůbec nejdražší v Monaku, kde čtvereční metr nejžádanějších realit stojí průměrně 55 000 eur (1,5 milionu Kč). Na druhém a třetím místě následují Londýn a newyorský Manhattan. Průzkum zaměřený na světové metropole naznačuje, že New York a Londýn zřejmě zůstanou předními světovými finančními centry, avšak asijská města se na ně dotahují. Podle téhož přehledu vyšel Londýn nejlépe v hodnocení globálního vlivu, jelikož se ocitl v první pětici ve čtyřech hlavních hodnotících kritériích; těmi jsou ekonomická aktivita, politická moc, kvalita života a konečně znalost a vliv. 

Nejprudším tempem ceny meziročně klesly v Hongkongu, a to o 24,5 procenta. Naproti tomu v Bangkoku ceny bytů a domů vzrostly o 22,5 procenta. Vývoj na některých dříve živých trzích se navíc rychle obrátil. V Dubaji, která zaznamenala meziroční růst o takřka 11 procent, jen za poslední čtvrtletí klesly ceny o 19 procent.
    
Globální ceny zemědělské půdy začaly klesat v důsledku padajících cen komodit, ale zůstávají v lepší kondici než ceny bytových a komerčních realit. Změny kurzů měn znamenají, že pro kupující s prostředky v dolarech či eurech půda v některých zemích zlevnila navzdory výraznému nárůstu cen v místních měnách.
    
Boháči pod drobnohledem

"Zpráva, kterou jsme vypracovali ve spolupráci se Citi Private Bank, vychází v pravou chvíli. Tato výroční analýza globálního trhu s bydlením vyšší kategorie a chování a nálad bohatých lidí je důležitější než kdykoli předtím. Přichází totiž v době, kdy globální bohatství neroste, nýbrž se zmenšuje," řekl ředitel výzkumu residenčních nemovitostí u Knight Frank Liam Bailey.
    
Mezinárodní index bydlení vyšší třídy (PIRI) společnosti Knight Frank je jediným takovým ukazatelem na světě. Data jsou založena na výběru domů a budov v nejatraktivnějších lokalitách, které jsou strukturovaně hodnoceny tak, aby bylo možné identifikovat změny hodnoty kapitálu, nájemného a výnosů. Do letošního indexu bylo zařazeno 55 lokalit.
 
Ke konci roku se situace obrátila. Ceny začaly klesat.Průzkumu nálady na trhu od společností Knight Frank a Citi Private Bank se na internetu zúčastnil průřez správců majetku Citi Private Bank, kteří zastupují zhruba 2000 nejbohatších lidí na světě. Respondenti byli požádáni, aby ohodnotili chování a postoje svých klientů ve vztahu k investiční aktivitě, vlastnictví realit a filantropii, a to historicky i do budoucnosti.
    
Knight Frank LLP je přední nezávislá poradenská společnost zabývající se realitami na celém světě. Sídlí v Londýně a společně se svým globálním partnerem Newmark Knight Frank provozuje 196 kanceláří ve 38 zemích na šesti kontinentech. Citi Private Bank je jednou z největších světových společností zabývajících se privátním bankovnictvím a pomocí 90 kanceláří ve 32 zemích zajišťuje klientům správu majetku.

Foto: www.wikipedia.com, Jan Schejbal
Autor: ČTK

Další čtení

Zdeněk Troška: Co si myslí kritici, je mi zcela u…

Relax
25. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Chat: Jak na správnou epilaci?

Relax
24. 4. 2025
ilustrační foto

Porno pravidelně sleduje polovina Čechů, ženy podstatně méně, ukázal průzkum

Relax
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ