Nejen had, ale také dům může převléknout kabát. Inspirací může být třeba brilantní přestavba od ateliéru Meixner Schlüter Wendt, jež vytvořila z nevyhovující chalupy ve Frankfurtu nad Mohanem originální domov moderního střihu.
Původní podoba rezidence Wohlfahrt-Laymann vznikla ve třicátých letech minulého století. Notně omšelý vzhled, vesnický styl, tmavý interiér a stísněné dispozice uvnitř obydlí, jež stojí na lukrativním pozemku na kopci Taunus, však současným nárokům na bydlení příliš nevyhovaly.
Majitelé se proto nejdříve přikláněli k radikálnímu řešení: dům zbořit a na uvolněném místě vybudovat příbytek nový, moderní a hlavně - o poznání větší. Ale k demolici nakonec dojít nemuselo.
Po pečlivé prohlídce stavení totiž architekti přišli s nápadem využít stávající dům jako základ pro novou stavbu. Ta je v podstatě jakousi novodobou skořápkou obalující původní dům ze dřeva a cihel.
Zvenčí sedlovou střechu, bílé zdi a dřevěné prvky zakryl jednoduchý tvar a světle šedá fasáda s atypickými okny, jež budově pomáhá zmizet v okolní vzrostlé zeleni. Na straně, kterou se dům obrací do zahrady, čeká příchozí mnohem větší překvapení. Výrazné prosklení zde totiž odhaluje útroby domu až na dřeň.
Fasáda jako by se proměnila ve vitrínu s muzejním exponátem - torzem domu s částí někdejší střechy. Původní část budovy přitom nezůstala beze změny. Architekti ji upravili podle potřeb obyvatel a kus ponechali jako kulisu. Výsledný efekt umocnili sněhobílou výmalbou, která smývá poslední rozdíly mezi starým a novým, a tmavou podlahou, jež volně přechází v dřevěný rošt venkovní terasy a opticky tak spojuje dům se zahradou.
Originální nápad vytvořit dům 2 v 1, rozhodně přinesl své ovoce. Získal pro majitele vysněný prostor navíc, umožnil dům otevřít i prosvětlit a zároveň svérázným způsobem zakonzervoval kus minulosti.
Foto: meixner-schlueter-wendt.de
<span>Moderní vzpomínka</span> na minulost
Relax
30. 10. 2008 11:30Zadní část domu připomíná vitrínu s muzejním exponátem.