Nákupní centra míří z periferií do centra měst
06.01.2009 12:13
Na rok 2009 však developeři plánují postavit maloobchodních center ještě méně. Vyplývá to z výsledků statistik, které zveřejnila poradenská společnost Cushman & Wakefield.
"Ke zpoždění při otevírání nákupních center docházelo vždy, ať už byly důvody technické, způsobené prodlevami na stavbě, nebo administrativní, způsobené průtahy při vyřizování různých povolení. V loňském roce se přidala světová finanční krize," řekl vedoucí maloobchodního týmu v Cushman & Wakefield Martin Žížala. Odborník však loňské zpomalení výstavby maloobchodních center do přímé souvislosti s finanční krizí nedává. Plánování a výstavba nákupního centra podle něj trvá v průměru tři až čtyři roky. "Je tedy zřejmé, že centra, která plánovala otevřít v roce 2008, měla financování zajištěno dávno před vypuknutím krize. Pokud se u některých projektů posunulo datum otevření z podzimu 2008 na jaro 2009, hlavní důvod můžeme hledat v technických podmínkách," poznamenal Žížala.
Hubený rok obchodákům nepřál
Celková plocha nákupních center loni v ČR přesáhla 1,9 milionu metrů čtverečních. Z hlediska plochy nákupních center na 1000 obyvatel se však Česko řadí těsně pod průměr EU. Zatímco v unii připadalo v červenci 2008 na 1000 obyvatel 200 000 metrů čtverečních obchodních ploch, v Česku to je 186 tisíc čtverečních metrů. Na druhou stranu však ČR převyšuje hodnoty dalších zemí střední a východní Evropy. Například na Slovensku tak na 1000 obyvatel loni připadlo jen 137 metrů čtverečních maloobchodních center.
Rok 2009 by však ve výstavbě obchodních center mohl být ještě hubenější než loňský. "V roce 2009 prozatím počítají developeři s otevřením nových center o celkové ploše zhruba 110 000 metrů čtverečních, což by představovalo jednu z nejnižších hodnot od uvedení tohoto formátu na český trh v roce 1997," uvedl vedoucí oddělení průzkumu trhu v Cushman & Wakefield Alexander Rafajlovič.
Z periferie do centra
V pozadí očekávaného útlumu je prý také fakt, že dnes již v České republice prakticky není město nad 50 000 lidí, v němž by nestálo nákupní centrum, nebo v něm developeři alespoň nepředstavili plány centrum postavit. V ČR tak údajně pomalu končí období vyplňování bílých míst na mapě a každé další centrum bude představovat přímou konkurenci jinému, zpravidla již zavedenému projektu. Mezi trendy bude patřit konec výstavby na okrajích měst; do hledáčku developerů se prý budou dostávat spíše jejich centra. Stále více bude ubývat velkých projektů.
Foto: ateliér New Work, www.e-stav.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.